10 Цікавих фактів про Антарктиду

Антарктида

10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО АНТАРКТИДУ

 1. Антарктида - єдиний материк Землі, який на географічній карті світу позначений недостовірно. Все тому, що географічна карта передає на площині круглу поверхню, і вона розрізає Антарктиду по середині. Аби побачити правильні контури цього материка - слід користуватися глобусом, або спеціальною тематичною картою Антарктиди. 
 
 2. Антарктида з усіх сторін омивається водами так званого Південного океану, який в багатьох країнах визнається географами як п'ята частина Світового океану. Однак Українське географічне товариство на своєму з'їзді у 2000 році відмовилося визнавати Південний океан самостійним океаном наряду з іншими чотирма. А тому Антарктида за трактуваннями українських географів омивається Тихим, Атлантичним та Індійським океанами. Всі океани омивають її на півночі. 
 
 3. Антарктида п'ятий за розмірами материк планети, і єдиний, на якому немає постійного населення. Вона не має свого кільця та олімпійському логотипі. Однак цей материк вдвічі більший за Австралію. Антарктида більша в 1,5 рази за всю Європу, та вдвічі більша за пустелю Сахара. Більше того, вона лише на 10% менша від Південної Америки. 
 
 4. Антарктика - це регіон світу (так само як Арктика чи Океанія), який включає в себе материк Антарктиду та прилеглі до неї острови. Назва "Антарктика" походить від грецьких слів "анти" - "проти", та "арктик" - "Арктика". Дослівно, як протилежна Арктиці, тобто лежить на протилежній до неї стороні світу. 
 
 5. Крайньою південною точкою Антарктиди є Південний полюс, адже південніше від нього немає жодної точки планети. Він знаходиться майже в центрі цього материка. 
 
 6. Антарктида - це єдиний материк, через який проходять всі 24 годинних пояси Землі. Адже годинні пояси залежать від меридіанів, а меридіани завжди сполучають Південний та Північний полюси. Саме тому, якщо досягнути Південний полюс та обійти його по колу - Ви обійдете всі 24 годинних пояси, тобто цілу добу. 
 
 7. Антарктида - єдиний материк де немає крайніх західної та східної точок. А все тому, що всі береги Антарктиди виходять тільки на північ, бо лежать північніше від Південного полюсу. 
 
 8. Антарктида концентрує в собі понад 75% запасів прісної води планети у вигляді льоду. Це рівно в 890 разів більше ніж Південна Америка з її найгустішою в світі річковою повноводною мережею. Однак у зв'язку з глобальним потеплінням безцінні водні ресурси Антарктиди невпинно скорочуються. 
 
 9. Антарктида - найвищий на планеті материк, середня висота якого майже 3200 метрів. Така його висота забезпечується перш за все потужним шаром льоду, товщина якого в деяких місцях може сягати навіть 6 кілометрів. Однак якщо враховувати справжній рельєф цього метерика - то він не такий вже і високий. Він буде вищим лише на кілька десятків метрів від Австралії, яка є найнижчим материком планети. 
 
 10. За міжнародним правом Антарктида є власністю усього людства, і є природною спадщиною ЮНЕСКО. Згідно з декларацією ООН, прийнятою в 1959 році, Антарктида є вільною територією, на яку не може претендувати жодна держава світу. На території Антарктиди заборонено розміщення військових об'єктів, видобування корисних копалин та будь яка комерційна діяльність. На Антарктиді дозволено лише науково-дослідну та природо-охоронну діяльність.
 
 
Ключові слова: