6 грудня - День святого Миколая

Після переходу ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар дати багатьох свят зазнали змін і тепер їх святкують на 13 днів раніше. 

6 грудня - День святого Миколая

Дуже давно в місті Мірра (Італія) жив хлопець на ім’я Миколай. Він був єдиною дитиною в дуже багатій родині, але батьки померли рано. Тому Миколай став відлюдником, мрійником, звернувся до вивчення наук. Легенда розповідає, що одного разу Миколай дізнався, що на околиці міста живе бідна дівчина, яка не може вийти заміж тільки тому, що не має посагу. Хлопець вирішив зарадити біді дівчини. Уночі він прийшов у її дім і непомітно підкинув пакунок із необхідною сумою грошей їй у вікно.

Ясна річ, бідна дівчина вирішила, що це втручання неземних сил, і містом поширилася чутка, що янгол спустився з неба й допоміг закоханим. Це була пайщасливіша подія в житті Миколая, він зрозумів, що його призначення — робити добро.

Ще багато добрих справ зробив Миколай, і весь час він ховався, не виказував свого імені, а місто дивувалося все більше. Але люди дуже цікаві, тому й вистежили хлопця. Коли вони дізналися, хто насправді цей добродій, то зробили його своїм єпископом. По смерті він був канонізований. За переказами, навіть його святі останки мають надзвичайні властивості: вони зберігаються нетлінними й виробляють чудесне мирро, від якого багато людей зцілилися.

Напередодні 6 грудня (а саме цього дня святкуємо день святого Миколая) до дітей має завітати святий Миколай і покласти під подушки або в чобітки миколайчики — приємні подарунки від доброго святого за гарну поведінку протягом року.

За радянських часів це свято було частково забуте, традиції зберігалися тільки в Західній Україні. Натомість зараз іідбувається надзвичайно швидке відродження таких при - ємних національних традицій. На честь цього святого названо велику кількість церков по всій Україні.

На це веселе народне свято прийнято варити пиво, скликати гостей і гуляти досхочу. Пивоваріння іноді представ - лясться в колядках як один із сакральних звичаїв народу:

Чому так нема, як було давно,
Як було давно, як було з первовіку:
Святому Миколі пива не варять.

Як і на Введення, велике значення має "перший полазник". Першою до господи має ввійти людина добра, здорова, хазяйновита — це гарний знак для сім’ї. Дбайливі господарі цього дня вітають свою худобу зі святом.

До обов’язків святого Миколая входить оберігати диких тварин, людей від стихійних лих, у першу чергу на воді. Саме тому святого Миколая дуже шанують рибалки, беруть із собою на промисел образ чудотворця.

За легендою, святий Касіян якось образився, що люди Миколая шанують більше за нього, й поскаржився Богу. Бог вирішив розібратися, але довелося аж чотири дні чекати на святого Миколая, бо він увесь час був у роботі: то людей від пожежі рятував, то козаків із турецької неволі визволяв, то рибалкам під час бурі допомагав... Аж за кілька днів з'явився він до Бога — брудний, у старому одязі, знову після своєї нелегкої роботи. Бог зрозумів, що Касіянові нарікання безпідставні, й порадив йому не на небі сидіти пишатися, а спускатися на землю та людям допомагати — тоді й шана від людей більша буде. А вже після Миколая в Україні кожного вечора дозволяється збиратися на вечорниці.

Також саме на Миколу слід уважно спостерігати за погодою.
Народні прикмети говорять, що якщо в цей день випаде великий іній або ж буде мороз - значить, наступного року варто чекати хорошого врожаю.
Тому люди говорили:

 • «Хвали зиму після Миколи!»
 • "На день святого Миколая зима ходить з цвяхом".
 • Коли на Михайлів день зима закує, то на Миколу розкуються.
 • Провезли зиму на санках до Миколи, ось тобі і відлига.
 • Коли зима до Ніколіна дня слід замітає, дорозі не стояти.
 • На Нікольщіну клич одного, клич і ворога, обидва будуть друзі.
 • Підійшов би Николин день, буде зима на санках.
 • Нікольщіна красна пивом та пирогами.
 • На Нікольщіну їдуть мужики з поглядкой, а після Нікольщіни валяються під лавкою.
 • Для кума Нікольщіна бражку варить, для куми пироги пече.
 • Сумував мужик по Нікольщіні, навіщо вона не ціле століття живе.
 • У доброго мужика і на Нікольщіну торг вартий.
 • Микільський торг всьому указ.
 • Міська Нікольщіна на санках по вулицях біжить, а сільська в хаті сидить та бражку п'є.

 

 
Ключові слова: