Алтея лікарська, Калачики лісові

Алтея лікарська (А) —Althaea officinalis L.

Алтея лікарська (А) —Althaea officinalis L.

Калачики лісові (дика мальва, проскурник, просвирник) (Б) — Malva silvestris L.

Родина мальвові — Malvaceae

Як виглядає алтея лікарська? Багаторічна трав’яниста рослина 60—150 см заввишки. Корінь м’ясистий, білий, міц­ний, малогалузистий; від нього відростають по кілька сте­бел. Стебла круглі, внизу здерев’янілі, вгорі соковиті, зелені, вкриті сірим пушком, як і листки. Листки серцевидні або яйцевидні; нижні — п’ятилопатеві, верхні — трилопатеві. Квітки скупчені в пазухах листків на дуже коротких квіт­коніжках, блідо- або яскраво-рожеві, рідше майже зовсім білі, п’ятипелюсткові, без запаху. Смак солодко-терпкий. Цвіте у червні — вересні.

Де росте? По всій території УРСР, в Криму зрідка — по левадах, при дорогах, над луками біля ровів і берегів річок, рідше серед чагарників і на узліссях.

Що й коли збирають? Квітки й листки влітку, восени ви­копують дво-, трирічні корені, промивають у холодній воді і сушать.

Коли застосовують? При запаленні легень, а також при проносах, гострих гастритах, хронічних гастритах з підви­щеною кислотністю, ентероколітах, при запаленні сечового міхура — як засіб, що обволікає вражені місця і заспокоює болі (дія слизів і пектинів), при запаленні слизових оболо­нок (дія полісахаридів). Застосовують у вигляді чаю. Для цього на 1 склянку окропу беруть чайну ложку квіток або листків алтеї і настоюють 10 хвилин. П’ють теплим з медом або цукром, 3 склянки на день, ковтками.

Сильнішу дію виявляє відвар подрібненого кореня (з ко­рою), протягом 10—15 хвилин, у такій само дозі. Відвар ал­теї в молоці вживають при лікуванні туберкульозу легень.

При кашлі, трахеобронхіті, хронічному бронхіті, сухому бронхіті настоюють 1 столову ложку з верхом суміші коре­ня алтеї, листків підбілу звичайного, кореня солодцю, квіток дивини скіпетровидної і плодів фенхелю у співвідношенні 4:2:1,5:1:1 в 1 склянці холодної води протягом 2 годин, варять 5 хвилин, відціджують холодним, п’ють теплим, ковт­ками, 1 склянку на день.

При коклюші настоюють 4 чайні ложки з верхом суміші кореня алтеї і трави чебрецю звичайного (порівну) в 1 склянці води протягом 2 годин, потім варять 5 хвилин і випивають за 3 рази протягом дня.

При гастриті вживають відвар з суміші кореня алтеї, ко­реня живокосту (порівну) — 1 столову ложку варять в 1 склянці води 5 хвилин. Випивають по 1 склянці перед кожною їдою.

При виразці шлунка і дванадцятипалої кишки настоюють 1 столову ложку суміші кореня алтеї, кореня солодцю, ко­реня живокосту і трави чистотілу звичайного у співвідно­шенні 2 :2 :2 : 1 у 1 склянці окропу. Приготування і вжи­вання — як зазначено вище. Зовнішньо застосовують відвар кореня алтеї (також напар її квіток чи квіток калачиків лісових) — для промивання очей при запаленні, при загною­ванні повік, для полоскання горла. Також використовують І для клізм при проносах тощо; в суміші з дубовою корою

(порівну) — для спринцювання піхви при білях у жінок.

При фарингіті, ларингіті 1 повну столову ложку суміші плодів фенхелю, кореня алтеї лікарської, кореневища пер- ,           стачу прямостоячого, кори дуба і листків шавлії у співвід­

ношенні 1 : 3 : 3 : 3 : 3 настоюють протягом 5 годин в 1 склян­ці холодної води, варять 5 хвилин і теплим відваром поло­щуть горло.

Калачики лісові (дика мальва, проскурник, просвирник) (Б) — Malva silvestris L.Як виглядають калачики лісові? Рослина, подібна до алтеї лікарської. її квітки (по 2—5 у пазухах листків, з глибоковиїмчастими, довгасто-обернено-яйцевидними п’ять­ма рожевими пелюстками з трьома темними повздовжніми смужками) збирають під час цвітіння, корені восени.

Де ростуть? У лісі, а також на засмічених місцях, на городах, коло тинів, жител і будівель.

Коли застосовують? При катарах горла п’ють чай з ви­сушених у затінку квіток і коренів рослини. Для цього 1 столову ложку їх настоюють на 1 склянці окропу протя­гом 10 хвилин. При захриплості цей чай застосовують для полоскання горла. Калачики лісові містять у собі слиз, який обволікає вражені місця, і глікозид мальвин, що діє протизапально. їх використовують також у суміші з квіт­ками, листками і коренями алтеї або замість них.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: