Багно болотяне

Багно болотяне — Ledum palustre L.*

Багно болотяне — Ledum palustre L.*

Родина вересові — Ericaceae

Як виглядає? Густий вічнозелений кущик 50—120 см заввишки з міцним запаморочливим запахом, який нагадує запах камфори. Листки шкірясті, лінійно-довгасті із загну­тими краями, загострені, чергові, зверху зелені, блискучі, поморщені, зісподу з густим рудувато-повстистим опушен­ням. Квітки зібрані в багатоквіткові (15—25) грона, білі, рідше червонуваті, на довгих, тонких квітконіжках. Цвіте у травні — червні.

Де росте? На півночі Полісся — на болотах, у вологих соснових лісах, на купинястих луках, в південній його час­тині — острівками, зрідка зустрічається в Прикарпатті і Кар­патах.

Що й коли збирають? Усю рослину — під час цвітіння, листки й молоді пагони — в серпні — вересні.

Коли застосовують? При бронхіальній астмі, як відхар­кувальний засіб (при гострих і хронічних бронхітах в суміші з листками кропиви малої — Urtica urens L. у співвід­ношенні 2:1), також при коклюші, золотусі, подагрі, ревма­тизмі, при спастичних ентероколітах, грипі (як профілактич­ний засіб при епідеміях), при екземі. Діє як потогінний і наркотичний засіб завдяки вмісту леткої олії, арбутину, фі­тонцидів, дубильних речовин. У вигляді чаю готують так. На 1 склянку окропу дають 1 столову ложку листків або молодих пагонів і настоюють 10 хвилин. П’ють по півсклян­ки 5—6 разів на день. Дітям при сильних приступах кок­люшу дають по 1 чайній ложці кілька разів на день. Як відхаркувальний засіб вживають напар з суміші трави баг­на болотяного, підбілу і кореня алтеї у співвідношенні 1:2: : 2. 2 чайні ложки суміші заливають 1 склянкою окропу, 1 хвилину варять, настоюють 20 хвилин, відціджують і п’ють по півсклянки 3—4 рази на день. Зовнішньо використовують напар із свіжих квіток чи пагонів на оливковій олії (1 :9), який настоюють 12 годин у духовці, і у вигляді крапель впускають у ніс ири гострих ринітах, грипі. При ревма­тизмі, ломоті, також при корості, вошивості застосовують мазь, яку виготовляють так. 1 частину дрібно порізаної кві­тучої рослини і 1 частину дрібно порізаного кореня чеме­риці білої змішують з 3 частинами розтопленого свинячого сала і настоюють протягом 12 годин (без кипіння) в теплій духовці. Потім проціджують у банку, накривають і при по­требі втирають у шкіру. Порошок з листків багна болотяно­го і його гілки діють як інсектицидний засіб проти молі та блощиць (також у суміші з материнкою). Обкурюють ним хату з метою боротьби проти мух.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 

Розділ сайту: