Екватор Землі

Екватор10 Цікавих фактів про екватор Землі 
При першому нашому знайомству зі шкільним глобусом на уроках природознавства, кожен із нас міг помітити як по його середині проходить "жирна" лінія яка одразу потрапляє в наше поле зору. Ця лінія є головною серед усіх тих, які наведені на географічній карті чи глобусі, адже показує проходження Екватора. Чим же цей Екватор такий важливий у географії? Чому саме його ми маємо знайти на карті світу першим, аби визначити географічну широту місцевості? Пригадати "географічне значення" Екватора Вам допоможе наша підбірка десяти цікавих фактів про найдовшу паралель Землі. Отже, поїхали
1. Екватор - це умовна лінія на географічній карті, яка поділяє нашу Землю на дві півкулі - Північну та Південну, і слугує межею розподілу географічних широт на відповідно північні та південні. Паралелі завжди вказують на широту, а отже Екватор - це головна і в той же час найдовша паралель на Землі.
2. Екватор рівновіддалений від Північного і Південного полюсів Землі. Відстань від Екватора до одного з полюсів Землі буде становити 10 тисяч кілометрів. Саме ця відстань і покладена в основу міжнародної метричної системи відстаней (1 кілометр = 1/10000 відстані від Екватора до одного із полюсів Землі).
3. Загальна довжина Екватора Землі становить 40 075 696 метрів, яку здебільшого заокруглюють до 40 тисяч кілометрів. У зв'язку із приплюснутістю Землі Екватор має дещо довшу протяжність, ніж обхват Землі з боку двох протилежних меридіанів (приміром Нульового і Лінії Зміни дат), і ця різниця складає 67 кілометрів.
4. Вперше приблизна довжина окружності Землі, в тому числі й Екватора нашої планети була вирахувана стародавнім вченим Ератосфеном в місті Асуан (тодішня Сієна) на території Єгипту 2250 років тому. Зробив він це завдяки променям Сонця в день літнього сонцестояння і куту їхнього відхилення в Асуані, який лежав безпосередньо на Північному тропіку та Александрії, яка знаходилася на 800 кілометрів північніше від нього. Отримане число розрахунків було близьким до 40 тисяч кілометрів, що свідчило про точність тодішніх обчислень Ератосфена.
5. Як вже зазначалося, Екватор - це головна паралель Землі, однак вона не належить ні до північних, ні до південних широт. Якщо об'єкт знаходиться безпосередньо на Екваторі, то його широта вказується як 0°, без зазначення "Південна", чи "Північна". На самому Екваторі встановлено безліч пам'ятних знаків, які вказують на те, що цією територією проходить найважливіша лінія Землі. Однозначно найцікавіший знаходиться неподалік столиці Еквадору - місто Кіто.
6. Екватор перетинає три материки - Південну Америку, Африку та острівну частину Азії. Від загальної довжини Екватора, лише 21% припадає на суходіл, а решта 79% на океани (Тихий, Атлантичний та Індійський). Загалом Екватор перетинає територію 10 держав суходолом: Еквадор, Колумбію, Бразилію, Ґабон, Конго, Демократичну Республіку Конго, Уганду, Кенію, Сомалі та Індонезію. Територію Сан-Томе і Принсіпі, Палау, Папуа-Нової Гвінеї, Федеративних Штатів Мікронезії, Науру та Кірибаті Екватор перетинає лише морськими просторами. Найбільша протяжність Екватора по суходолу саме територією Бразилії - 1823 кілометри. Територією Індонезії він проходить 1212 кілометрів. Однак якщо рахувати і морські простори, то ця відстань становитиме 3000 кілометрів, що навіть більше ніж в Бразилії. Демократичну Республіку Конго Екватор перетинає довжиною в 1100 кілометрів.
7. Місто Понтіанак на острові Калімантан (Індонезія) є найбільшим серед тих, які лежать безпосередньо на Екваторі. Його населення становить 730 тисяч осіб. Також найбільшими за чисельністю населення містами на Екваторі є Макапа в Бразилії (414 тис.чол.), Мбандака у Демократичній Республіці Конго (383 тисячі чоловік), та Кісуму в Кенії (373 тисячі осіб). Через особливості природних умов на Екваторі, великих міст на ньому практично немає. Все через те, що на Екваторі сформувалися зона вологих лісів (гілеї, сельва, джунглі), де проживає незначна частка населення. Однак у безпосередній близькості від Екватора розміщені такі великі міста як Кіто (столиця Еквадору), Кампала (столиця Уганди) та Лібревіль (Столиця Ґабону).
8. Річка Конго в Африці - єдина із великих річок на Землі, яка двічі перетинає Екватор (в районі 17 та 26 східних меридіанів). Серед великих річок, які перетинають Екватор є Ріу-Неґру (Південна Америка) та Вебі-Шабелле в Африці.
9. Еквадор - єдина держава в світі, яка отримала свою назву від Екватора, оскільки лежить на ньому безпосередньо. Екватор перетинає її на півночі, тому більша частина Еквадору лежить все ж в Південній півкулі. А от Екваторіальна Гвінея, яка знаходиться в Африці, незважаючи навіть насвою назву, не має до Екватора безпосереднього відношення, оскільки він не проходить її територією.
10. Обертальна сила Землі найбільша саме на Екваторі (понад 1700 км/годину). Це зумовлено саме специфічною формою нашої планети. Перебуваючи безпосередньо на Екваторі, Ви будете легшими в середньому на 5%, оскільки Земля сама Вас "підкидає". Саме тому великі космодроми зокрема такі як "Куру" у Французькій Гвіані знаходяться ближче до Екватора, аби при запуску апаратів вплив гравітації Землі компенсувався обертальною силою.