Гекла - один із найбільш грізних вулканів Ісландії.

Вулкан ГеклаГекла - один із найбільш грізних і найактивніших вулканів Ісландії. За останні 1500 років він вивергався щонайменше 25 разів. Кілька таких вивержень навіть залишили свій слід у льодовикових нашаруваннях Гренландії. Не дарма жителі Ісландії у часи середньовіччя називали цей вулкан "воротами до пекла". Востаннє він прокидався у лютому 2000 року, і поки не проявляє особливої активності.
Виверження Гекли у 1104 році стало не лише одним із найбільших, але й перше, що документально зафіксоване в європейських джерелах. Церковні місіонери із Європи, що були свідками цього виверження були настільки налякані і вражені, що одразу охрестили його як "ворота пекла". Із того часу Гекла носитлв такий сумнівний титул, відібравши його від Везувію. Монах Бенедикт у своїй поемі про подорожі святого Брендана (1120 рік) згадує Геклу як "в'язницю Іуди". Гекла настільки міцно закріпилася в уявленнях європейців як "пекельне місце", що навіть видатний голандський картограф Абрахам Ортеліус на своїх картах Ісландії та Європи позначав Геклу як місце вогню і постійного виверження.
Вулканічний конус Гекли піднімається на 755 метрів над навколишнім горизонтом, і має абсолютну висоту 1491 метрів, хоча у підніжжя вулкану стоїть вказівник, де абсолютна висота вулкана (над рівнем моря) вказана як 1450 метрів. Він розташований за 110 кілометрів від столиці Ісландії - Рейк'явіка, і конус Гекли в ясну погоду можна побачити зі столиці. Крім того це один із символів Ісландії, і водночас найбільш відвідуваний туристичний об'єкт, адже охочих заглянути у "ворота до пекла" завжди вистачає.

Kostyantyn Khimichenko
Природничо-географічне товариство

 

Ключові слова: