Глуха кропива біла

Глуха кропива біла — Lamium album L.

Родина губоцвіті — Labiatae

Глуха кропива біла — Lamium album L.

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина ЗО—60 см заввишки, з довгими підземними пагонами і негіллястими чотиригранними, спрямованими догори стеблами. Вся рос­лина пухнаста від притиснутих до стебла волосків. Листки супротивні, серцевидно-овальні, черешкові, пилчасті, нага­дують листки кропиви, але не жалять. Квітки розміщені кільцями в пазухах листків, великі, білі, двогубі, пахнуть медом. Цвіте з травня до осені.

Де росте? В Західних і Правобережних районах терито­рії УРСР — розсіяно. Компактними масивами росте в садах, у затінку коло жител і тинів, на засмічених місцях, а та­кож серед чагарників і в лісах.

Що й коли збирають? Віночки квіток, висмикуючи їх з чашечок, а також листки, під час цвітіння рослини.

Коли застосовують? При золотусі, кропив’янці, екземі, фурункульозі, висипаннях на тілі, для очищення крові і для лікування ран; при недокрів’ї у молодих людей; при хронічних катарах сечових шляхів (уретрити, цистити, піє­літи, нефрити) та при пухлинах селезінки у хворих на ма­лярію; при розладі нервової системи і геморої, хворобах ле­гень (бронхітах), горла та матки, як кровоспинний засіб. Квітки діють протизапально, в’яжуть і тонізують нервову систему.

У вигляді чаю готують так. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку квіток (або листків) і настоюють 10 хви­лин. П’ють по 1 склянці вранці і ввечері, ковтками. Для регуляції менструацій у жінок беруть 1 ложку суміші кві­ток глухої білої кропиви, трави приворотня звичайного, тра­ви деревію і кореня валеріани в співвідношенні 5 :2 : 1 :2 на склянку окропу, настоюють півгодини і п’ють по півсклянки 3—4 рази на день. Крім того, для регуляції мен­струального циклу застосовують напари з суміші квіток бі­лої глухої кропиви, квіток ромашки, квіток нагідок лікар­ських, трави рути запашної, листків м’яти холодної, листків меліси, кореня валеріани і кори крушини ламкої (порів­ну) — беруть 1 повну столову ложку на 1 склянку окропу, напарюють, остуджують і випивають ковтками протягом дня. При болісних менструаціях, дисменореї беруть 1 сто­лову ложку квіток глухої білої кропиви, трави приворотня звичайного, квіток ромашки і трави гірчака перцевого в співвідношенні 2 : 2 : 2 :4 на 300 мл води, варять 15 хвилин і п’ють 1—3 склянки на день.

Ефективність глухої кропиви як лікувального засобу по­яснюється вмістом леткої олії, сапонінів, холіну, гістаміну, дубильних речовин, вітаміну С і слизу в квітках та вітамі­ну С і каротину, дубильних речовин, сапонінів і слизу — в листках.

При хворобах горла, легень та матки як кровоспинний засіб п’ють відвар з суміші квіток глухої кропиви, братків триколірних та листків суниць (порівну) — беруть 2 столо­ві ложки на склянку води, варять 5 хвилин, відціджують, відтискають і п’ють по 2 склянки на день. Замість відвару можна вживати свіжий сік, витиснутий з цілої рослини (прокип’ячений на водяній бані),— по 2 столові ложки три­чі на день — при недокрів’ї, хворобах печінки і селезінки та маткових кровотечах. При ексудативному діатезі беруть 1 столову ложку суміші квіток білої глухої кропиви, трави шандри, трави маренки запашної, трави приворотня, трави деревію і квіток ромашки лікарської (порівну) на 1 склян­ку окропу. П’ють в обід і ввечері по 1 склянці.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: