Хміль звичайний

Хміль звичайнийХміль звичайний — Humulus lupulus L. (отруйний)

Багаторічна культурна і дикоросла дводомна рослина з родини конопле­вих (Cannabinaceae). Щороку з кореневищ виростають на­весні довгі (іноді до 18 м) виткі, звичайно шестигранні, по­рожнинні стебла, які взимку відмирають. Листки яйцевидні, три-, п’ятилопатеві, великопилчасті, шорсткі. Чоловічі квіт­ки зеленувато-білі, зібрані у волотисте суцвіття. Жіночі — яйцевидні шишки. Цвіте в червні — липні, шишки заготов­ляють у серпні — вересні.

У дикому стані росте на Поліссі, в Карпатах, Прикарпат­ті, в Лісостепу, зрідка в Степу, в зарослих чагарниками за­плавах рік, над обривами, в долинах, на лісових галявинах.

З лікарською метою вживають шишки, в яких містяться хме­ледубильна і валеріанова кислоти, триметиламін, алкалоїд гумулон, гірка речовина лупулін, камедь, смола, віск, барвні речовини. Лупулін — речовина бактерицидна. Хмелеві шиш­ки використовують у пивоварній промисловості. В його листках є речовини, які мають естрогенну активність. Хміль широко культивують у західній частині України.

Коли застосовують? Як засіб апетитний, що посилює травлення, протипроносний, глистогінний, сечогінний (за­спокоює болісне подразнення міхура), болетамувальний, снотворний. Знімає спазми, послаблює статеве збудження. Вживають при нервовій перевтомі, неврастенії, зовнішньо — для росту волосся.

Застосовують у вигляді заспокійливого чаю. Вживають по 1 столовій ложці 3—4 рази на день 10—20 г настою по­дрібнених шишок на 200 окропу або по 100 мл 2 рази на день напару з 1 столової ложки подрібнених шишок в 200 мл окропу.

При безсонні п’ють на ніч 1 склянку теплого напару 2 чай­них ложок подрібнених шишок, взятих на 1 склянку окропу.

При надмірній статевій збудності (болісній ерекції, по­люціях) вживають 3 склянки на день настою 20 г шишок на 1 л окропу. Можна замість напарів уживати настоянку 1 частини шишок на 4 частинах спирту по 5—7 крапель на цукрі або воді, вранці і перед сном.

Зовнішньо застосовують у вигляді припарок як болеза­спокійливий засіб при захворюваннях суглобів та при заби­тих місцях і в мазях для лікування болісних виразок, які довго не гояться. При випаданні волосся миють голову від­варом хмелевих шишок.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: