Івана Купала, та про що потрібно пам'ятати при святкуванні

Івана Купала

Івана Купала

    7 липня, з давніх-давен на нашій землі відзначається свято Івана Купала, яке тісно пов’язане із різноманітними народними традиціями, фольклором. В ніч з 6 на 7 липня у багатьох регіонах нашої країни відбувається святкування, проходить воно на березі річки, молодь веселиться, перестрибує через вогнище. Подібні розваги та ще безліч інших побутових ситуацій змушують замислитися про небезпеку термічних опіків, які може отримати будь-хто. Тож слід знати, як надавати першу допомогу постраждалим у таких ситуаціях.

Якщо опік все ж трапився, слід виконати наступні дії:

-Усунути джерело опіку. Зробити це треба якнайшвидше: якщо, наприклад, на людині горить одяг, слід його спробувати швидко зняти, якщо це можливо без ушкодження вогнем інших ділянок тіла, або накинути на постраждалого ковдру, шматок тканини, щоб перекрити доступ кисню до полум’я. Також палаючу людину можна облити водою.

-Звільнити уражені ділянки тіла від одягу. Робити це слід обережно, не можна відривати прилиплу тканину.

-Охолодити пошкоджені ділянки шкіри чи слизової.  Охолодження не дозволить опіку розповсюдитися вглиб тканин шкіри чи слизової. Проводити його слід таким чином: якщо опік 1 чи 2 ступеню, необхідно уражену ділянку помістити під проточну холодну воду на 15-20 хвилин; якщо опік 3 чи 4 ступеню, слід змочити у холодній воді тканину та прикласти до нього. Не слід використовувати часточки льоду.

-Закрити поверхню опіку. Це робиться для того, щоб убезпечити її від інфікування під час контакту із зовнішнім середовищем. Для цього слід використовувати стерильний бинт, накладати який треба вкрай обережно, попередньо змочивши в антисептичному розчині (за можливості).

-Знеболити. Постраждалому опік буде дуже боліти, тому для полегшення його стану та недопущення больового шоку можна дати знеболюючі препарати.

-Викликати швидку допомогу або відвезти постраждалого до травмпункту. Яким би незначним не здавався опік, краще, щоб його оглянув лікар та розказав, як сприяти його загоєнню. Якщо ж опік 3 чи 4 ступеню важкості, ні про яке самостійне лікування не може бути мови.

Категорично заборонено:

 -Змазувати опік маслом, кремом, маззю, яєчним білком: вони утворюють плівку на поверхні шкіри, що погіршує теплообмін, а це сприяє розповсюдженню опіку вглиб тканин.

-Відривати прилиплий до рани одяг.

-Проколювати пухирі.

-Наносити на уражену ділянку протиопікову піну (наприклад, «Пантенол»).

-Користуватися кремами та спеціальними засобами можна буде лише тоді, коли рани почнуть загоюватися, і лише після того, як це порекомендує лікар.

Термічні опіки можуть трапитися з будь-ким і практично будь-коли, тож слід знати правила першої допомоги у таких випадках, щоб мати змогу оперативно відреагувати на ситуацію.

 

Інженер з охорони праці  Рівненського обласного ЦГМ              Безух В.С.

 

Ключові слова: