Коли переводять час на зимовий у 2015 році

Переведення годинників на зимовий час в Україні відбудеться в ніч з 24 на 25 жовтня, в 4:00 ранку. Українцям належить перевести стрілки годинника на годину назад і знайти втрачену в березні годину.

Основна мета переведення часу - економія електрики. Адже влітку світловий день довший, а восени він скорочується. Світлішати починає набагато пізніше, а темніє раніше, тому додавання години восени і його вилучення навесні вважають за доцільне.

Відомо, що переведення часу на літній - коли у нас забирають годину - негативно позначається на стані здоров'я. Ми погано спимо, відчуваємо втому від недосипу, стаємо менш продуктивними. Здавалося б, повернення втраченого години повинно надати позитивний ефект, проте це не зовсім так.

Переведення часу порушує внутрішній циркадний ритм нашого тіла, який регулює режим сну-неспання, відчуття голоду, вироблення гормонів і графік продуктивності. Адже, як показують результати досліджень, наші внутрішні годинники не підлаштовуються під зимовий або літній час, вони адаптуються до мінливих циклам сонячних променів.

Саме світло диктує скільки мелатоніну (гормону сну) виробляє наш організм. Коли світло яскраве - менше, коли на вулиці темно, наш організм нарощує синтез цієї речовини. Фактично сонце встановлює наші циркадні ритми в залежності від того, де ми живемо, а годинник лише дозволяють нам існувати в соціальній структурі.

Щоб мінімізувати наслідки, пов'язані з переведенням часу (порушення сну, відчуття втоми, розбитості і зниження працездатності), слідуй таких порад експертів:

Підтримуй свій графік сну-неспання на вихідних

Якщо ти будеш дотримуватися звичного режиму дня і на вихідних, це допоможе тобі звести до мінімуму ймовірність його збою з перекладом часу.

Щільно зашторювати вікна на ніч

Світло порушує сон, тому поки ти відпочиваєш, подбай про те, щоб щільні штори блокували світло і зберігали в спальні напівтемрява.

Відразу після пробудження збільшуй кількість світла в кімнаті

Після пробудження світло допомагає нам збадьоритися і налаштувати біологічний годинник на "новий" графік сну.

Виходь на ранкове тренування

Роби зарядку або тренуйся на вулиці в світлий час доби. Найкраще займатися з ранку. Це не тільки посприяє збільшенню продуктивності, але і допоможе тобі в холодну пору року, коли швидко темніє, отримати додаткову порцію сонячних променів.

Історія перекладу часу

Зараз переведення часу використовують у майже 70-ти країнах світу, включаючи практично всі країни Європи.

Першим ідею переведення годинників озвучив один із засновників США, Бенджамін Франклін, ще в 1784 році. Потім ця думка прийшла в голову англійця Вільяма Уілетта, який в 1907 році написав брошуру Марна трата денного часу.

Вперше час перевели в 1908 році в трьох британських маєтках за наказом короля Едварда VII. Однак переклад на літній час в масштабах країни першою впровадила Німеччина. Сталося це в +1916 році під час Першої світової війни. Незабаром такі ж зміни відбулися в Англії, а через 2 роки США ввели поділ на часові пояси і перейшли на літній час на період війни - з метою економії електрики.

В Україні перехід на літній час ввели в 1981 році. У 1990 році на території нашої країни було встановлено час другого часового поясу без додавання години. Однак восени +1990 року й навесні 1991 годинники не переводилися й цю годину було фактично відновлено.

Джерело: УкрМедіа

Ключові слова: 
Розділ сайту: