Конвалія звичайна або травнева

Конвалія звичайна або травнева — Convallaria majalis L. (отруйна)

Родина лілійні — Liliaceae

Конвалія звичайна або травнева — Convallaria majalis L.

Як виглядає? Трав’яниста багаторічна рослина з иовзким кореневищем, від якого виростають щороку квітконосні стебла 20—ЗО см заввишки. Листки піхвові, стеблообгортні, два — великі, еліптичної або овальної форми. Квітки — на' дуговидних квітконіжках, білі запашні дзвіночки з легко відогнутими зубчиками. Плід — соковита червона ягода з трьома насінинами. Цвіте у травні — червні.

Де росте? По всій території УРСР — в лісах, тінистих місцях, у заростях; у степовій зоні — лише в долинах рік.

Що збирають? Квітки, окремо квітки і листки конвалії (траву). При цьому не слід знищувати кореневищ. Сушать швидко, тонким шаром, у затінку.

Коли застосовують? При компенсованих і субкомпенсо- ваних вадах серця, при фізичному перенапруженні, при не­достатності серцевого м’яза (хронічному міокардиті) і для регуляції серцево-судинної системи (діють глікозиди кон­валятоксин і конвалозид, які не мають кумулятивної вла­стивості), а також при неврозах серця в суміші з валеріа­ною і глодом; при аритміях і екстрасистолах; під час клі­мактерію, вагітності та хвороб, що виснажують організм (астма, періодичні маткові кровотечі).

Застосовують у вигляді чаю. Беруть 1 столову ложку суміші трави конвалії, насіння фенхелю, листків м’яти і ко­реня валеріани в співвідношенні 1 : 2 : 3:4 на 1 склянку окропу, настоюють 15 хвилин, відціджують і п’ють по 1 столовій ложці 3—4 рази на день при хронічному міо­кардиті, базедовій хворобі, епілепсії, для збільшення сечо­виділення при водянці серцевого походження.

Щоб приготувати краплі, у баночку з вузькою шийкою насипають до рівня 3Д свіжих квіток конвалії і заливають майже до верху 90° спиртом. Затикають і виставляють на 14 днів у тепле місце. Потім відціджують, фільтрують через ватку і вживають по 10—15 крапель на цукрі або ложці води.

При неврозах серця, безсонні, пригніченому стані, болях і стисканні в ділянці серця вживають до півсклянки напару собачої кропиви серцевої (1 столову ложку трави собачої

кропиви на 1 склянку окропу, настоюють 10 хвилин), в яку додають 30—35 крапель спиртової настоянки квіток конвалії (випивають за 5 разів).

При атеросклерозі, гіпертонічній хворобі беруть 1 повну столову ложку суміші квіток конвалії травневої, листків меліси, трави гусячого перстачу і трави рути запашної в співвідношенні 1 : 2 : 3 : 3, настоюють у склянці холодної води протягом 3 годин, варять 5 хвилин, напарюють 15 хви­лин і випивають ковтками протягом дня.

Чаєм з квіток конвалії або розведеною настоянкою 1 : 10 промивають очі.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
 
Розділ сайту: