Кремена лікарська (підбіл лікарський)

Кремена лікарська (підбіл лікарський) — Petasides officinalis Moench.

Родина складноцвіті — Compositae

Кремена лікарська (підбіл лікарський) — Petasides officinalis Moench.

Як виглядає? Багаторічна рослина. Листки 50 см в попе­речнику, округло-серцевидні, кутасто-рівнозубчасті, щільні, зісподу білоповстисті, далі майже голі. Квітки — м’ясо-чер- воні. Кошики — в довгастому гроні на покритому листочками довгому квітконосному стеблі. Кореневище велике, повзуче. Цвіте в березні — травні.

Де росте? В Лісостепу, зрідка на Поліссі, в Карпатах і гірському Криму розсіяно — понад берегами річок і струм­ків, по вологих місцях.

Що й коли збирають? Коріння — перед цвітінням росли­ни. В ньому містяться речовини спазмолітичної дії, в лист­ках — сліди алкалоїдів і аскорбінова кислота.

Коли застосовують? У вигляді чаю — при пропасниці, за­дишці, подагрі і в тих випадках, що й підбіл звичайний. В давнину коренем лікували чуму.

Чай готують так. Протягом 10 хвилин кип’ятять на малому вогні 1 чайну ложку подрібненого коріння в 1 склян­ці води. Пють 2 склянки на день, ковтками. При подагрі беруть 2 столові ложки суміші коренів кремени лікарської (або коренів лопуха), кореневищ пирію повзучого, трави ве­роніки і трави фіалки триколірної у співвідношенні 2,5: : 2 : 2 : 3 на 1 л води, кип’ятять 15 хвилин і п’ють по пів­склянки, 5 разів на день, через годину після їди.

Свіжі листки прикладають на застарілі виразки (фітонцидна дія)

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: