Кура - головна річка Кавказу

Кура, Кавказ

Головна річка Кавказу

      Кавказ - чарівний куточок нашої планети, який вклинився між Чорним та Каспійським морями, та між Європою та Азією. Багато тут бурхливих гірських річок, однак на фоні інших суттєво відрізняється Кура, яка є найбільшою на Кавказі як за довжиною, так і за площею басейну. 
     Кура витікає на північному сході Туреччини, неподалік міста Карс, на західному схилі турецького Малого Кавказу. Крім Туреччини ця велична річка протікає також територією Грузії та Азербайджану. Загальна довжина - 1362 кілометри. Річка впадає в Каспійське море (фактично озеро) в районі азербайджанського міста Нефтчала. Загальна площа басейну річки становить 190 тисяч квадратних кілометрів, а сам басейн Кури не обмежується територією цих трьох країн. Завдяки своїй найбільшій притоці - Араксу, басейн Кури охоплює також територію Вірменії та Ірану. 
     Походження назви річки наразі не відоме. Грузини називають її Мткварі, що означає «хороша вода», а мегрельською мовою асоціюється зі словом «тквар-уа», що означає «гризти», «розгризати», тобто «річка, що прогризає собі шлях у горах». В працях відомого грецького географа Страбона назва річки - "Кур". На річці розташована столиця Грузії Тбілісі. 
     Річка на першій третині своєї довжини має гірський та бурхливий характер, однак вже трохи східніше від Тбілісі вона стає більш пологою. На територію Азербайджану річка вже заходить широкою і спокійною течією, адже протікає розлогою Кура-Аракською низовиною. Для Азербайджану має велике господарське значення, так як її води використовують для зрошення та виробництва електроенергії. В 1950-х роках на річці Кура було розбудовано Мінгечевірське водосховище, яке є найбільшим в Азербайджані.