Льон звичайний (довгунець)

Льон звичайний (довгунець) — Linum usitatissimum L.Льон звичайний (довгунець) — Linum usitatissimum L.

Однорічна трав’яниста рослина з родини льонових (Lina- сеае).

Культивують по всій території УРСР як важливу олійну й волокнисту рослину. Стебло її пряме, голе, у верх­ній частині гіллясте. Квітки зібрані у верхівкову волоть, віночок з п’яти обернено-яйцевидних синіх пелюсток. Плід — сферична коробочка, яка розкривається п’ятьма швами. На­сіння сплющено-яйцевидне, світло-коричневе, блискуче. Цвіте на початку літа. З лікувальною метою використовують на­сіння і олію. В насінні міститься глікозид лінамарин. На­сіння — засіб обволікальний, протизапальний, відхаркуваль­ний, пом’якшувальний і злегка проносний. Настій насіння у вигляді слизу вживають всередину при запаленні слизових оболонок дихальних шляхів (при бронхіті), при хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гастрити, хро­нічні коліти; при колітах, крім слизу, з насіння використо­вують ще й олію Для клізм). Настій слизу вживають також при отруєнні недоброякісною їжею, при загостренні вираз­кової хвороби та запаленні сечового міхура.

Застосовують у вигляді настою. 2 столові ложки цілого неподрібненого насіння заливають 2 склянками окропу або гарячого молока, дають йому закипіти, збовтують 10 хвилин, проціджують через марлю і вживають по 150—170 мл кілька разів на день. Приготовляють безпосередньо перед вживан­ням, бо швидко псується.

При запаленні нирок і сечового міхура вживають також настій 1 столової ложки сухої трави льону на 1 склянці окропу — по 1 столовій ложці 3—4 рази на день.

Зовнішньо застосовують насіння льону для пом’якшуваль­них і болезаспокійливих припарок. Два малі мішечки запов­нюють цілим, неподрібненим насінням, на 1 хвилину зану­рюють в окріп або гаряче молоко і по черзі, гарячим, при­кладають на фурункули, карбункули, болісні місця. Настій у вигляді слизу вживають для полоскань, спринцювань, клізм.

Свіжою олією лікуються при дизентерії, геморої, каменях нирок і жовчного міхура, запорах. Вживають її по 1 столо­вій ложці кілька разів на день.

Льняну олію (6—8 столових ложок на 2 склянки води або відвару квіток ромашки) змішують з камфоровою олією для втирань при ломоті в ногах. Опіки лікують сумішшю (порівну) льняної олії і вапняної води (діє болезаспокійли­во) або сумішшю ретельно змішаних у пляшці 1 склянки льняної олії і 4 сирих яєць.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: