Метеостанція Рівне Метеостанція Рівне
Рівненський обласний центр з гідрометеорології
Приятного аппетита
Cайт радиолюбителей Ровенщины
Традиції українського народу

Особливості морського та континентального кліматів

      Теплові та радіаційні властивості води спричиняють дуже малі добові коливання температури її поверхні. Так, поблизу екватора добова амплітуда поверхні води становить близько 0,40С і зменшується до 0,10С у високих широтах. У внутрішніх морях вона більша, але не перевищує 10 . Тому над океанами й морями незначні й добові коливання температури повітря, які в районі екватора становлять 1-20, на широті 300пн. ш. близько 20 , а на широті 60-700пн. ш. 10С.

Добові ж коливання температури грунту й повітря на суходолі значно більші:

 

Липень

Січень

Київ

Іркутськ

Київ

Іркутськ

Поверхня грунту (снігу)

170

320

50

120

Повітря (2 м)

80

150

2,50

90

Особливо великі добові коливання температури ґрунту й повітря спостерігаються влітку.

     Протягом року температура повітря над водною поверхнею змінюється значно більше, ніж протягом доби. Так, над Атлантичним океаном на різних широтах річна амплітуда температури повітря становить:

субекваторіальні широти 2-30, субтропічні 4-60, помірні широти 8-100,

субполярні широти (60-700пн. ш.) 10-120.

Річний хід температури повітря у морському та континентальному кліматі зовсім різний.

Середня місячна, річна температура та річна амплітуда температури, градуси

Метеорологічна

станція

І

ІІ

ІІІ

IV

V

VI

VII

VIII

ІХ

Х

ХІ

ХІІ

Рік

Амплітуда

Леруік, 600 пн.ш. 10сх.д. (Шотландські о-ви)

4,4

4,1

4,6

5,8

8,0

9,9

12,0

12,4

11,1

8,7

6,9

5,3

7,8

8,3

Ольокмінськ, 600 пн.ш, 1200 сх.д. (Якутія)

-33,5

-28,3

-17,9

-4,7

5,8

14,9

18,5

14,7

6,8

-4,4

-21,1

-31,1

-6,7

52,0

     Із таблиці видно, що мінімальні і максимальні місячні температури у морському кліматі запізнюються на один місяць. В інших місцях океанів запізнення може досягати двох місяців. Отже, весна в океанічних кліматах холодніша, ніж осінь. В умовах континентального клімату весна тепліша, ніж осінь, особливо в районах з малим сніговим покривом, оскільки на його танення потрібне тепло, що певною мірою затримує підвищення температури. Середні річні температури також різко відрізняються, а річна амплітуда температури в  морському кліматі в 6,5 разів менша.

     В умовах морського клімату більша хмарність, особливо влітку, тому й менше сонячних днів. Відносна вологість над океаном більша також влітку, а взимку різниця мала, оскільки над суходолом зимою низька температура. Над водною поверхнею більше днів з туманом, особливо влітку. Вони пов’язані з адвекцією теплого повітря з суходолу на відносно холодну водну поверхню. Особливо часто адвективні тумани бувають на межі холодних і теплих морських течій. Ось у районі Ньюфаундленда, де поряд є Лабрадорська течія та Гольфстрім, у липні та серпні буває по 22-23 дні з туманом. Над водною поверхнею зимою часто утворюються тумани випаровування, особливо поблизу материків. На суходолі переважають радіаційні тумани, хоч взимку бувають і адвективні при вторгненні теплого морського повітря.

      У морському кліматі випадає більше атмосферних опадів (близько 1270 мм), ніж в континентальному (800 мм). Тут їхня кількість зменшується вглиб континенту. У зв’язку з напрямком повітряних течій в середині тропічних широт найбільша хмарність та опади спостерігаються поблизу східних берегів материків. У помірних широтах навпаки, на західних узбережжях. Крім того, річний хід атмосферних опадів в умовах океану і континенту різний. У помірних широтах на океанах та прилеглих берегах опади протягом року випадають більш-менш рівномірно. У багатьох районах трохи більше буває опадів  в осінньо-зимовий час, а найменше влітку. На суходолі у помірних широтах, як правило, найбільше опадів буває влітку. Особливий режим опадів спостерігається  в районах мусонів. Тут зимою опадів мало, а літо дощове.

      Отже, водна поверхня та суходіл по різному впливають на режим метеорологічних величин. Тому на всіх широтах земної кулі існують морський (океанічний) та континентальний типи клімату. Морський клімат розповсюджується і на прилеглі до моря частини материка. Це добре виражено у західній Європі, де протягом усього року переважає перенесення повітря з Атлантичного океану.