Орлики звичайні

Орлики звичайні — Aquilegia vulgaris L. (отруйна)

Родина жовтецеві — Ranunculaceae

Орлики звичайні — Aquilegia vulgaris L.

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина до 1 м заввишки. Листки три-, п’ятинеповнолопатеві, заокруглені, зверху сизувато-зелені, знизу — блідіші. Квітки дзвіночкопо- дібні, на довгій квітконіжці; віночок з п’яти блакитних, си­ніх, білих, жовтих, лілових або рожевих квіток із довгими шпорками. Цвіте в травні — червні.

Де росте? На полонинах, лісових галявинах у Криму. Ви­рощують цю рослину залюбки в квітниках. Зрідка вона зустрічається у здичавілому стані в лісових і правобережних лісостепових районах.

Що й коли збирають? Листки — перед цвітінням, квітки — в травні.

Коли застосовують? Як засіб проти болісних менструацій у жінок, дещо сечогінний, при застійних явищах у селезінці, печінці й жовчному міхурі, при початковій стадії водянки і для очищення крові при фурункулах.

Готують у вигляді чаю. На 1 л окропу беруть повну жме­ню листків та квіток орликів і настоюють 10 хвилин. П’ють вранці і ввечері по півлітра, ковтками. Цей чай діє сильніше, коли до води примішувати трохи білого виноградного вина. При болісних менструаціях у жінок 4 столові ложки суміші листків і квіток орликів, листків кропиви малої, квіток нагі­док, трави череди, трави фіалки триколірної, трави вероніки, трави хвоща польового і листків горіха волоського в співвід­ношенні 1,5 : 1 : 1 : 1,5 : 2 : 1 : 1; 1 настоюють 12 годин в 1 л води, кип’ятять 5 хвилин і п’ють по півсклянки 4—5 разів на день протягом 6 тижнів. Ще беруть 4 столові ложки сумі­ші листків і квіток орликів, трави череди, листків волоського горіха, листків смородини (чорних порічок), листків суниць лісових, квіток глухої кропиви білої, квіток деревію тисячо- листого, трави фіалки триколірної і коренів лопуха в спів­відношенні 1:1: 0,5 :1:1: 0,5 :1:1: 2 : 1,5, кип’ятять в 1 л води 10 хвилин, настоюють 1 годину і вживають щогодини по 1 столовій ложці 5—6 разів на день.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: