Первоцвіт весняний або лікарський

Первоцвіт весняний або лікарський — Primula veris L.

Родина первоцвіті — Primulaceae

Первоцвіт весняний або лікарський — Primula veris L.

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина до 20 см заввишки, з розеткою прикореневих листків овальної або яйцевидно-овальної форми, сильно зморшкуватих, по краях хвилястих, зарубчасто-зубчастих, поступово звужених у кри^ латий черешок. Із середини розетки виростає одно або кіль­ка безлистих квітконосних стебел із зібраними на верхівці у пониклий зонтик жовтими, пахучими квітками. Віночок їх трубчастий з невеликим відгином і з 5 оранжевими плямами в зіві. Кореневище дуже коротке, вертикальне, з пучком тон­ких коренів. Цвіте в квітні — червні.

Де росте? На луках, серед чагарників, на лісових галяви­нах, в розріджених лісах, на схилах, на узбіччях доріг, в лісових і лісостепових районах, рідше — в північно-східних районах Степу (в Харківській області, Куп’янському районі, біля Моначинівки).

Що й коли збирають? Рослину з квітками — під час цві­тіння (сушать швидко), корені — восени або навесні.

Коли застосовують? Свіжі листки вживають як продукт харчування для приготування смачних салатів при весняних гіпо- і авітамінозах С і А.

Застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку листків та квіток і настоюють 10 хвилин. П’ють 1—2 склянки на день, ковтками, при лихоманці, просту­дах, пов’язаних з захворюваннями горла і легень; а також для промивання носа при нежитю; при безсонні; головному болю (мігрені), підвищеній нервовій збудженості, приско­реному серцебитті (седативна і спазмолітична дія глікози­дів примулаверину і примверину); при подагрі, ревматизмі і для очищення крові при фурункулах, виразках і висипах на тілі (дія вітаміну С, сапонінів і складного ефіру саліци­лової кислоти). Напар (відвар) з коренів первоцвіту, завдя­ки вмісту сапонінів, діє як добрий відхаркувальний засіб при сухому кашлі і бронхітах. На 1 склянку окропу беруть 1 сто­лову ложку подрібнених коренів і п’ють тричі-двічі на день по півсклянки (запалення легень, астма, коклюш).

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
 
Розділ сайту: