Петрівка 2015

 
З 8 червня по 11 липня 2015 року триватиме Петрівський піст або Петрівка.

Із Зеленими святами тісно пов'язаний один з найоригінальніших постів — Петрівка, Петрівський піст. Припадає він на другий після Трійці тиждень і триває до Петра (12 липня). 

Ці запусти можуть бути або короткими, або довгими,— залежно від того, ранніми чи пізніми випали Зелені свята.

У народі побутує кілька цікавих гіпотез щодо його походження. Ось одна з них. Ранньолітній піст, начебто, встановив святий Петро (а звідси й його назва) на прохання жінок, чоловіки яких на сінокосах (саме в цей період починається косовиця трав) поїдали всі молочні продукти (скопи), що збіднювало сімейний стіл.

Щоправда., в народі не дотримувалися особливих засторог. Зважаючи на тяжку фізичну працю, селяни все-таки вживали молочні продукти. 

Крім того, в Петрівку дозволялося організовувати чимало обрядових дій, як, скажімо, розігри, «гонити шуліку», «замочувати дійницю», Купала тощо. 

Нарешті, і це говорить про своєрідну демократичність запустів, з Петровим постом безпосередньо пов'язаний цілий пісенний цикл, так звані петрівочки. Як ми знаємо, під час заговин церква суворо забороняла будь-які розваги й пісні. Винятком була лише Петрівка.

Петрівський мелос вельми своєрідний і оригінальний. Він не має аналогів у інших народів. Його виникненню, очевидно, посприяло те, що на цю пору припадають сінокоси. Щоб якоюсь мірою полегшити тяжку фізичну працю, наш народ створив пісні з легким і невибагливим солоспівом, які виконувалися лише під час посту. 

Оскільки обрядові пісні-петрівочки, майже не досліджені фольклористикою, наведу два найцікавіших варіанти...Мала нічка-петрівочка, 
Не виспалась наша дівочка, 
Не виспалась, не нагулялася, 
Із козаченьком не настоялася, 
У череді гнала, задрімала, 
На пеньки ноги позбивала, 
На густий терен косу порвала. 
А вже телята пасут хлоп'ята, 
Да уже вівці на крутій гірці.Уже Петрівочка да наступає, 
Дівочий голосок да прибуває. 
Уже Петрівочки дві неділочки, 
Нема голосочку половиночки. 
Уже Петрівочки да не дня й не дня, 
Уже голосочку да й нема, нема.
Як ви переконалися, ці пісні напрочуд поетичні й призначаються переважно для одного голосу. Виконували їх здебільшого в полі за роботою.

З Петрівкою, як правило, співпадають і сінокоси. їх розпочинали в перший вівторок запустів. 

Напередодні в понеділок намагалися не працювати. У деяких регіонах у цей день справляли обряд «полоскання зубів» (якщо пам'ятаєте, подібну обрядодію влаштовували й на початку Великого посту). 

Кілька сусідок — заміжніх жінок, зібравшись у гурт, йшли до шинку, «щоб прополоскати зуби на запусти». 

Але найпопулярнішими були все-таки розігри, «замочування дійниці», «гонити шуліку», «похорон Ярила» чи «Кострубонька». Але то окрема розповідь. 

Скажу тільки, що у «Стоглаві» суворо осуджувалися обряди, пов'язані з першим днем Петрівки. 

Звичай ходити в гаї вважався — «бісовські потіхи діяти», проти яких потрібно вживати найсуворіші заборони, щоб не поклонялися люди «елінським біснованням і прелестю бісовською».

Церква виступала і проти обряду пускати на воду клечальні вінки. За традицією, дівчата на Петрівку йшли до річки і сплавляли водою віночки, які заготували на Зелені свята. 

Вважалося, що в цей день справляють свої розигри й звірі, що водяться в лісах та полях.З Петрівкою пов'язано чимало прислів'їв та приказок.У Петрівку мухи роблять на панів, а в Спасівку (19 серпня) — на себе.
Захотілося йому у Петрівку льоду (...мерзлого, ...печеної криги).
Тепер не Петрівка, щоб казати разів кілька, а зима — сказав та й нема.
Петрівка — на хліб голодівка.
Пішло вже мені з Петрового дня.
Хліб на Петрівку ощаджуй.
Паршивому поросяті і в Петрівку холодно.
Хто в Петрівку сіна не косить, той зимою і в собак їсти просить.Проводжали Петрівку такою піснею:Ой коли Петрівочки дожидали, 
То ми її в русу косу заплітали. 
Тепер же ми Петрівочку проведемо, 
Ми ж її русу косу розплетемо. 
Уже ж тая Петрівочка минається, 
Зозуля в капусту ховається.

Дійсно, в цей час ця птаха замовкає, «бо, як кажуть у народі, вона ячмінним колосом вдавилася». В одному з текстів мовиться:

Куй, зозуленько, куй, 
Недалеко Петро твуй. 
Хоч будеш та й літати, 
То не будеш вже кувати.
З Петрівкою співпадають найкоротші ночі. З цього приводу казали: «У Петрівку день як рік», тому й «Мала нічка-петрівочка, не виспалась наша дівочка...»

 

В. Скуратівський "Дідух".

Джерело: dna.com.ua

 

* Вы завели домашнего питомца? Вы не знаете как правльно кормить своего любимца? Про Пак корм для собак - это решение всех Ваших вопросов и проблем. С уверенностью можно сказать, что при кормлении питомца кормом Про Пак вы даете ему все нужное для обеспечения его организма витаминами для активности собаки. Ничего не обеспечивает лучшее питание для питомца, чем корм для собак Пропак!

-