Піренеї

Піренеї

10 важливих фактів про Піренеї

1. Піренеї - це відносно невелика за площею гірська система Європи, що розташована на півдні Франції та півночі Іспанії. В Піренейських горах лежить гірська країна Андорра. Таким чином Піренеї охоплюють територію трьох європейських держав. 
2. Назва "Піренеї" походить від імені героїні грецьких епосів - Піріни (грец. "вогонь", "пожежа") яка була дочкою Бебрікса, і була зґвалтована Гераклом. Перелякана народженням змії, вона втекла у гори, де і померла. Геродот позначив і вперше використав її на мапі Ойкумени у 450 році до н. е., і повідав про цю легенду. 
3. Незважаючи на свою назву, гори Піренеї вкривають лише 6% території Піренейського півострова. Саме по цій причині його часто називають саме Іберійським півостровом, а не Піренейським, оскільки Португалія, яка на ньому знаходиться, немає жодного стосунку до Піренеїв. 
4. Загальна площа Піренеїв становить 20 тисяч км². Вони простягаються із північного заходу на південний схід на 450 кілометрів. Крайній західний схил Піренеїв виходить майже до самісінького узбережжя Срібного берега Біскайської затоки (Атлантичний океан), а крайній східний схил майже досягає узбережжя Середземного моря в районі Барселони (Іспанія). 
5. Найвищою вершиною Піренеїв є пік Ането (Піко-де-Ането) висотою 3404 метри. Ця гора лежить на кордоні між Францією та Іспанію, на 66 кілометрів на схід від Нульового меридіану  (43° пн.ш., 1° сх.д.). 
6. Памплона - найбільше місто за чисельністю населення, що розкинулося в Піренеях. Це історичний центр області Наварра, яка була одним із історичних центрів формування Іспанії. Памплона - одне із найдавніших міст Іспанії. Вона заснована в 75 році до н.е. Наразі в місті проживає 217 тисяч жителів, а саме місто є відомим туристичним центром. 
7. Піренеї - це одна з найбільш важкодоступних гірських місцевостей Європи. Ці гори мають лише кілька зручно розташованих перевалів. Всі перевали знаходяться на висоті 1500-2000 метрів. Саме тому лише п'ять залізниць йдуть з Іспанії до Франції: дві з них обходять Піренеї по узбережжю з північного заходу і південного сходу, а ще три залізниці перетинають Піренеї на ділянках Аєрбе-Олорон-Сент-Марі, Ріполь-Прад і Фігерас-Перпіньян через складну систему тунелів. З автомобільними шляхами ситуація практично аналогічна. 
8. Незважаючи на те, що Піренеї сформувалися в альпійсько-гімалайську епоху горотворення, і належать до альпійського поясу, все ж Піренеї старіші за Альпи майже вдвічі. Складаються із вапняків та гнейсів. Дуже поширений карст. Значні поклади бокситів та залізних руд. 
9. Піренеї є межею між субтропічним та помірним кліматичними поясами, хоча в самих горах простежується вертикальна поясніть і чергування природних комплексів в залежності від висоти. Льодовиків у Піренях немає, однак сніг лежить довго. Це навіть сприяє розвитку гірськолижного спорту та туризму. Зокрема Андорра відома своїми знаменитими гірськолижними курортами. 
10. В Піренеях сформувалася густа і повноводна річкова система. Саме тут беруть початок досить повновідні річки, такі як Сінка, Арагон, Агра, Гальєго, які наповнюють водою річку Ебро - головну водну артерію Північної Іспанії.

 

Ключові слова: