Росичка круглолиста

Росичка круглолиста — Drosera rotundifolia L.

Росичка круглолиста — Drosera rotundifolia L.

Родина росичкові — Droseraceae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 10—15 см заввишки. Пластинки листків округлі, 0,5—1 см у попереч­нику, відразу переходять у черешок. Листки зібрані в розет­ку, вони здаються червонястими завдяки залозкам на війках. Комахи, сідаючи на листки, прилипають до крапельок лип­кої рідини на війках листків. Війки листка згинаються і по­кривають комаху. Рідина, виділювана залозками, перетрав­лює речовини тіла комахи і рослина засвоює іх. Після цього війки випрямляються і через кілька днів листок набуває попереднього вигляду. Стебло рослини дуже вкорочене, квіт­кова стрілка вдвічі-втричі довша за листки. Квітки п'ятипе­люсткові, білі, зібрані в однобоке гроно на верхівці стрілки. Цвіте у червні — серпні.

Де росте? На Поліссі і в північній частині Лісостепу, в Карпатах і в північній частині Лівобережного Степу — зрідка. На торфових сфагнових болотах (білий мох на По­ліссі), а також на перехідних; на низинних осоково-мохових купинястих болотах зустрічається рідко.

Що й коли збирають? Усю рослину під час цвітіння. Зби­раючи, залишають на рослині бодай два листочки. Відщи­пують рештки минулорічних розеток і сушать у затінку на папері або дикті. Коли застосовують? При сильному судомному кашлі, коклюші, приступах астми, переміжній пропасниці, ларингі­тах, запаленнях легень і захворюваннях кишок, атероскле­розі (спазмолітична дія алкалоїдів). Антибіотична речовина плюмбагін, що є в росичці, припиняє розвиток патогенних грибків і бактерій. Рослина містить протеолітичний фермент, ензим дрозерин, сполуки оксинафтохінону, яблучну, бензой­ну, бутову, пропіонову, цитринову, мурашину кислоти, ду­бильні та інші речовини.

Вживають у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 чайну ложку з верхом подрібненої росички і настоюють 10 хвилин. П’ють по 1—2 склянки на день, ковтками, з інтер­валами. Сильніша доза не зменшує, а навпаки, посилює кашель. При судомному кашлі беруть 1 чайну ложку су­міші (порівну) трави росички, трави подорожника ланце­толистого і трави фіалки триколірної на 1 склянку води, хвилинку варять, остуджують і п’ють по півсклянки двічі на день.

При коклюші 1 столову ложку суміші трави росички, кві­ток калачиків лісових, первоцвіту весняного, квіток трико­лірної фіалки, локричного кореня в співвідношенні 3:2:2: 2:1 настоюють ЗО хвилин на 300 мл окропу і п’ють по 1/2—1 склянці двічі— тричі на день.

Соком свіжої росички мажуть плями на шкірі, бородавки, мозолі і затверділості шкіри, а дехто навіть закапує в очі з більмом. Свіжий сік, доданий до питної води, виводить вес­нянки (ластовиння) на обличчі.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: