Що потрібно знати про лід, щоб убезпечити себе?

На водоймах при температурі повітря нижче 0°С безпечним вважається лід:

  • для одного пішохода - синюватого, або зеленуватого відтінку, товщиною не менше 5-7 см;
  • для групи людей (масові переправи пішки) - товщиною не менше 15 см, при масовому катанні на ковзанах - 25 см;
  • для переправи вантажного автомобіля - 35-55 см, трактора - 40-60 см.

Міцним льодом вважається прозорий лід з синюватим або зеленуватим відтінком при товщині 12 см.

Міцність льоду пропонується перевіряти пішньою (інструмент для пробивання льоду та довбання мерзлої землі). Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з’являється вода, то вихід на лід забороняється. Не дозволяється перевіряти міцність льоду ударами ніг.

При пересуванні по льоду треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні та підозрілі місця (швидка течія води, вмерзлі в лід кущі, трава та ін.). Не дозволяється виходити на лід у нічний час.

Під час групового переходу по льоду необхідно рухатись на відстані 5-6 метрів один від одного й уважно стежити за тим, хто іде попереду.

Переходити водойми на лижах дозволяється тільки після перевірки міцності льоду. З метою забезпечення безпеки при пересуванні на лижах по льоду необхідно відстебнути кріплення лиж, зняти петлі лижних палок з кистей рук, рюкзак тримати на одному плечі.

Кататися на ковзанах дозволяється тільки на спеціально обладнаних катках.

Суворо забороняється самостійно виходити на лід або кататися дітям без нагляду дорослих. Надання допомоги людині, яка провалилась під лід

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть її про те, що йдете на допомогу. При наданні допомоги не можна рухатися до потерпілого у повний зріст, тому що існує небезпека самому потрапити в біду. До постраждалого потрібно наближатися лежачи, розкинувши руки і ноги. Для рятування можна використовувати підручні засоби: дошки, драбину, жердини та ін. Лежачи на одному з таких предметів, закріплених з одного боку мотузкою за щось на березі чи за край криги, надаючий допомогу повільно просувається до потерпілого на відстань, що дозволяє йому подати мотузку, пояс чи багор. Потім, рятувальник відповзає назад і поступово витягує на лід потерпілого. При наданні допомоги в місцях, де є промоїни чи битий лід, використовуються спеціальні засоби - рятувальні шлюпки на полозках, на яких наближаються до потерпілого за допомогою багра та підручних засобів. Якщо для надання допомоги немає нічого, тоді 2-3 особи лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, скручений одяг, тощо. Домедична допомога людині, яка провалилася під лід і врятована, повинна бути направлена на запобігання подальшого переохолодження та зігрівання. Якщо ви провалилися на льоду річки або озера, широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – старайтесь, щоб тіло займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не потрапите до теплого приміщення.

Микола Кухарук,
майстер виробного навчання Острозьких курсів
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Розділ сайту: