Що робити при виявленні кліща, що присмоктався?

У перші ж погожі весняні деньки люди прямують за місто подихати свіжим повітрям, насолодитися ароматом свіжого листя і трави, погрітися на сонечку.

І все б добре, але деякі, самі того не відаючи, повертаються з заміських прогулянок у супроводі незваного „гостя” – кліща. Якщо лісовий нахаба вже вп’явся в шкіру, найправильнішим буде негайно звернутися до травмпункту. Там кліща витягнуть з обережністю, а потерпілому введуть спеціальні медичні засоби для профілактики небезпечних інфекційних захворювань – таких, як енцефаліт і геморагічна лихоманка. Якщо ж обставини склалися так, що поблизу немає ні травмпункту, ні навіть просто людини з медичною освітою, яка могла би допомогти, доведеться розраховувати тільки на себе.

Що робити при виявленні кліща, що присмоктався?

По-перше, виявивши кліща, що присмоктався, не слід впадати в істерику. Ну кліщ, ну присмоктався – ну не з’їсть же він вас! Випийте, зрештою, спиртової настоянки валер’янки. А потім цією ж настоянкою намочіть кліщу-нахабі тільце, що горбком стирчить з вашої шкіри. Шансів, що це змусить агресора відчепитися від вас, 50 на 50, але, у всякому разі, ви вже заспокоїлися і зможете діяти більш-менш холоднокровно.

Чим вигнати кліща?

Спочатку спробуйте змусити кліща самостійно звільнити „захоплену територію”. Для цього використовуйте будь-які дратівливі для комахи засоби: гас, скипидар, одеколон, рослинну олію. Змащуйте паразитові тільце, не шкодуючи – він-то вас не пошкодував! Досить часто кліщ не витримує хімічної атаки і поспішає вибратися з глибин вашого шкірного покриву, щоб врятуватися.

Як видалити кліща насильно?

Якщо кліщ категорично не реагує ні на який скипидар, поміняйте тактику. Головне, пам’ятайте: у жодному разі не можна його тягнути, видряпувати або виколупувати! Ваше завдання – не пошкодити комаху, яка цілком може бути переносником небезпечної інфекції. Якщо кліщ від ваших зусиль лопне або розірветься, шанси підхопити від нього заразу багаторазово зростають. Тому поводьтеся з ним ніжніше. У тому сенсі, що не варто робити різких рухів, маніпулюючи пристосуваннями для вилучення паразита.

Можна спробувати витягти кліща ниткою. Для цього акуратно зав’яжіть її ближче до хоботка комахи так, щоб залишилося два довгих „хвостика”. Візьміть „хвостики” нитки в руки і дуже обережно розгойдуйте і потягуйте кліща догори. Процедуру можна виконувати і однією рукою. Головне – не перестаратися і не розірвати кліща навпіл.

Якщо є вигнутий пінцет, то – ура! – Вам пощастило. За допомогою цього інструмента ви з більшою часткою ймовірності зможете вийняти кліща цілим і неушкодженим, обережно обертаючи його по осі хоч проти, хоч за годинниковою стрілкою. Два-три оберти – і кліщ покидає „насиджене” місце, витягнутий разом з головою, лапками і хоботком.

Як обробити місце укусу?

Після вилучення кліща вкушене місце слід негайно обробити спиртовмісною рідиною. Найкраще – йодом. Бинтувати місце укусу не потрібно.

А на майбутнє запам’ятайте: в місцях проживання кліщів обов’язково потрібно користуватися репелентами – засобами, що відлякують комах.

Микола Кухарук,
майстер виробного навчання Острозьких курсів 3 категорії
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненській області

Ключові слова: 
Розділ сайту: