Випередження рівнодень

Випередження рівнодень

Що таке "Випередження рівнодень"?

Наша планета впевнено рухається до точки осіннього рівнодення, яке настане пізно ввечері 22 вересня. Це означає що вже за кілька днів завершиться астрономічне літо, і розпочнеться астрономічна (вважаймо фактична) осінь. Через скорочення світлового дня температура повітря буде знижуватися, адже ніч за своєю тривалістю перевершить день, і він не встигатиме прогріватися до літніх температур. Осіннє рівнодення настає зазвичай 23 вересня, однак в цьому році воно настане ввечері 22 вересня. Таке буває лише в ті роки, які йдуть одразу після високосного (2009, 2013, 2017, 2021 і т.д.). Це пов'язано із тим, що тривалість повного обертання нашої планети навколо Сонця займає трохи більше ніж 365 діб, а саме 365 діб та майже 6 годин. Саме ці "майже 6 годин" і відіграють ключову роль в тому, що осіннє рівнодення змінює свою дату з 23 вересня на 22-ге раз в чотири роки.
 
Однак осіннє рівнодення не завжди припадало на ці числа. Точнісінько така ж ситуація і з весняним рівноденням, яке настає зараз 20 березня, а колись його чекали в інші дні. А все через те, що наша планета окрім річного і добового рухів здійснює ще один, менш помітний для нас, однак добре простежений в історії - а саме коливання земної осі, який у фізиці більш відомий як прецесія. Простежити цей рух протягом кількох поколінь людей досить складно, адже для повного обертання земної осі потрібно майже 26 тисяч років! Однак історія людської цивілізації, яка налічує 7-8 тисяч років (не плутати із доісторичним періодом) все таки простежує ці рухи. Вони навіть отримали в стародавній науці свою назву - "Випередження рівнодень" (praecessio aequinoctiorum). Простіше кажучи, кожного року осіннє рівнодення (як і весняне) настає трішечки раніше, ніж у попередньому році. Звісно що помітити ці кілька секунд ми не можемо, однак коли мова йде про століття, ці зрушення очевидні. Коли Ератосфен в день літнього сонцестояння спостерігав за дном колодязя в стародавньому Асуані (Єгипет), аби виміряти розміри Землі, скоріше за все в перерахунку на наш календар, це було не 21 червня як зараз, а 22, або ж навіть 23 червня, оскільки 2700 років тому літнє сонцестояння (а воно зміщується також) припадало саме на дві доби пізніше, ніж зараз. Вже через 1200 років літнє сонцестояння буде наставати 20 червня, а осіннє рівнодення - 22 або 21 вересня.
 
Прецесія дуже важливий рух нашої планети. Завдяки йому змінюються "полярні зірки". Якщо б Ви спостерігали за вечірнім небом 7000 років тому, то помітили б, що нерухрмою зіркою нічного неба в нашій півкулі була б зовсім не Полярна зірка (Поляріс), а зовсім інша - Тубан. Ще раніше, коли наші предки ще жили в печерах (15000 років тому) в ролі "полярної зірки" була Вега. І так, кожні 7-9 тисяч років ці зірки ніби передають естафету одна одній, і все це відбувається завдяки все тій же прецесії нашої Землі. Багато вчених пов'язують коливання клімату з прецесією, і пояснюють зміни, які відбувалися з нашою планетою 5-7 тисяч років тому, зокрема і масштабне опустелювання Сахари.
 

 

Розділ сайту: