Як метеорологи обирають імена тропічним циклонам?

Тропічний циклонЯк метеорологи обирають імена тропічним циклонам?

Тропічні циклони, що досягнули значної інтенсивності, в різних географічних районах можуть називатися по-різному – ураганами, тайфунами, тропічними штормами, тощо. Тропічні циклони спостерігаються щороку, а іноді – по кілька одночасно. Саме тому, щоб не плутати їх та уникнути непорозумінь при прогнозуванні погоди та випуску штормових оповіщень тропічним циклонам дають імена. Про це пише Meteorology and Climatology Department of TSNUK на своїй сторінці.

Спершу для ідентифікації тропічних циклонів застосовували широту та довготу місця, де вони зародилися. До появи першої системи присвоєння імен, урагани називали безсистемно і випадково. Часом ураган називали ім'ям святого, в день якого він спостерігався. Наприклад, ураган «Свята Анна», досягнув Пуерто-Ріко 26 липня 1825 року – в день святої Анни, тому й отримав таку назву. Інколи назву ураганові давали за назвою місцевості, що найбільше постраждала від стихії. Відомий австралійський метеоролог К. Рагг називав тайфуни іменами членів парламенту, які відмовлялися голосувати за виділення коштів на метеорологічні дослідження. Крім того, до 1950 р. ураганам присвоювали номери, що складалися з чотиризначних чисел – перші дві цифри позначали рік, дві наступні – порядковий номер урагану в поточному році. Під час Другої світової війни американські військові синоптики почали називати карибські урагани іменами своїх дружин і подруг. Після війни національна метеослужба США підготувала спеціальний абетковий список коротких та простих жіночих імен. Міжнародна система назв для ураганів і штормів була затверджена в 1955 р. В 1979 р. список імен тропічних циклонів був доповнений і чоловічими іменами.

Зараз списки імен для тропічних циклонів формуються, підтримуються та оновлюються міжнародним комітетом Всесвітньої метеорологічної організації. Оскільки басейнів, де вони утворюються, кілька, то і списків імен – теж. Імена до списків обираються короткі, які легко вимовляються і запам'ятовуються. Для кожного регіону є шість алфавітних переліків, кожен із 21 імені, кожне з яких починається на наступну букву латинського алфавіту. Перший тропічний циклон року називають першим ім'ям списку, другий – другим і т. д. Шість списків використовуються по черзі – наприклад, список, який застосовується в 2019 р. знову буде використовуватися в 2025 р. До речі, в списку імен для регіону Карибського моря, Мексиканської затоки та Північної Атлантики на 2019 р. є навіть звичне нам ім’я «Ольга».

У випадку, якщо тропічний циклон був дуже інтенсивним та спричинив людські жертви та значні руйнування на щорічному засіданні Комітету з тропічних циклонів ВМО відбувається вилучення його імені зі списку (з метою уникнення неприємних спогадів та асоціацій). На місце вилученого імені обирається нове. Саме таким чином зі списків були вилучені імена Мангхут (Філіппіни, 2018), Ірма та Марія (Кариби, 2017), Хайян (Філіппіни, 2013), Сенді (США, 2012), Катріна (США, 2005), інші.

На сайті Всесвітньої метеорологічної організації можна знайти списки назв тропічних циклонів, що застосовуються для різних регіонів https://public.wmo.int/en/About-us/FAQs/faqs-tropical-cyclones/tropical-cyclone-naming