Єллоустонський національний парк

Єллоустонський національний парк     Єллоустонський національний парк, Національний парк «Єллоусто́н» (англ. Yellowstone National Park) — перший у світі національний парк (заснований 1 березня 1872), міжнародний біосферний заповідник, об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО.
Кальдера Єллоустоун є найбільшою вулканічною системою в Північній Америці, і в усьому світі їй конкурує лише кальдера озера Тоба на Суматрі.  Його назвали «супервулканом», оскільки кальдера утворилася в результаті надзвичайно великих вибухових вивержень.
     Перше виверження сталося понад 2 мільйони років тому. Внаслідок перегріву підземного котла стався великий вибух, що призвело до розриву гірських ланцюгів на поверхні, а хмара викидів піднялася до верхньої межі стратосфери на висоту 50 км. Попелом була засипана значна частина Північної Америки. Це була глобальна катастрофа на планеті Земля, і за всю історію людства таких катастроф ще жодного разу не сталося.
Друге виверження вулкана Йеллоустоун трапилося близько 1,3 мільйонів років тому, воно було в 10 разів слабше першого і не настільки руйнівним для планети Земля.
Третє виверження відбулося 640 тисяч років тому, і воно було слабшим у 2 рази, ніж перше. Внаслідок цього конус вулкана Йєллоустоун, що сформувався у два попередні виверження, розплавився і провалився під землю, утворивши кальдеру — гігантську западину на земній поверхні з довжиною кола понад 150 кілометрів. Нинішня кальдера була створена в результаті катаклізмичного виверження, яке сталося 640 тис. років тому, яке викинуло понад 1000 км³ попелу, каменю та пірокластичного матеріалу.   
 Кількість попелу та газів, викинутих в атмосферу, ймовірно, спричинила значний вплив на світову погоду та призвела до вимирання деяких видів, насамперед у Північній Америці.
У травні 2001 року Геологічна служба США, Єллоустонський національний парк і Університет штату Юта створили Єллоустонську вулканічну обсерваторію (YVO), партнерство для довгострокового моніторингу геологічних процесів вулканічного поля Єллоустонського плато з метою поширення інформації про  потенційні небезпеки цього геологічно активного регіону.
     Час від часу вулканологи роблять передбачення наступного виверження Єллоустонського «надвулкану», при цьому передбачуваний час до виверження коливається від сотні до кілька десятків років.
 В останні роки спостерігається активізація вулкану. Хенк Хесслер, який є співробітником Єллоустонського національного парку США повідомив про тривожні ознаки катаклізму, який насувається: проявлення нових гейзерів, зростання кількості землетрусів по усьому парку, а також той факт, що рівень землі зріс за останні 4 роки майже на 2 метри.

Джерело: Tetyana Lopatyuk Природничо-географічне товариство