Юліанський та григоріанський календарі

деталь гробниці папи Григорія XIIIІЗ 4 ЖОВТНЯ ОДРАЗУ В 15 ЖОВТНЯ 

4 жовтня 1582 року папа Римський Григорій XIII запровадив у Римі новий реформований календар, який згодом був названий на його честь - григоріанським. 
     Будучи любителем астрономії і природи, він як і всі служителі церкви, помітили що календар Юлія Цезаря (юліанський) вже у середині XVI століття почав поступово збиватися, і утворилася зайва ціла декада. Після тривалих досліджень було з'ясовано, що календар Юлія Цезаря містив певні неточності в обрахунках, а саме у тривалості року. Вважалося що тривалість року становить 365 діб та 6 годин, однак у реальності рік був коротшим за своєю тривалістю аж на 11 хвилин. Саме ці зайві хвилин і спровокували випередження людського календаря від реального аж на 10 діб. Аби у майбутньому такої проблеми не виникало, папа Римський Григорій XIII вилучив цю зайву декаду, і щоб у майбутньому такої проблеми більше не було, він постановив останній рік кожного  століття не робити високосним, і залишати високосним лише останній рік четвертого століття. Тобто 1700, 1800 і 1900 роки не були високосними, хоча по розрахунку мали б бути саме такими. А от 2000 рік був високосним, оскільки він йшов четвертим після них. 2100, 2200 та 2300 роки теж не будуть високосними, хоча й будуть йти четвертими за розрахунком після невисокосних.  
     Після запровадження нового реформованого календаря, після 4 жовтня 1582 року настало одразу 15 жовтня 1582 року, простіше кажучи люди "постаріли" вмить аж на 10 діб, які просто були викинуті із їхнього життя, хоча звісно це було номінально. Більшість країн перейшли тоді на григоріанський календар, однак ті країни, які не підпорядковувалися католицькій церкві, вирішили не переходити на новий реформований календар, і продовжували жити за календарем Юлія Цезаря (юліанським). За три століття різниця між двома календарями виросла ще на три дні, і у ХХ столітті склала вже 13 діб, адже у країнах, які продовжували жити за юліанським календарем 1700, 1800 і 1900 роки були високосними.  
На фото - деталь гробниці папи Григорія XIII, яка демонструє його найбільше досягнення - реформу календаря.

 

Розділ сайту: