Закарпатська область

Закарпаття, Закарпатська область15 ЦІКАВИХ ГЕОГРАФІЧНИХ ФАКТІВ ПРО ЗАКАРПАТСЬКУ ОБЛАСТЬ
1. Закарпатська область - це найзахідніша область України. На околиці селища Соломонове поблизу міста Чоп знаходиться крайня західна точка України.
2. Закарпатська область одна із найменших за площею областей України. Лише Чернівецька область менша за Закарпатську. Площа області - 12.8 тис км². Незважаючи на це, Закарпатська область за площею більша, ніж 40 держав світу, зокрема таких як Ямайка, Ліван, Катар, Гамбія, Кабо-Верде, Люксембург, та ряд інших держав.
3. Закарпатська область єдина із усіх областей України, яка має вихід до державного кордону аж чотирьох європейських держав - Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.
4. Закарпаття - це справжнє серце Європи (чисто в географічному розумінні), адже за однією із версій, саме в Закарпатській області, на околиці села Ділове Рахівського району розташований географічний центр Європи, де навіть встановлено відповідний пам'ятний знак.
5. Незважаючи на те, що область називається Закарпатська (тобто "за Карпатами"), насправді 75% її території розташовано в горах Карпатах, в лише 25% на Закарпатській низовині, яка і є Закарпаттям в чисто географічному розумінні.
6. Обласний центр Закарпатської області - місто Ужгород є найменшим за чисельністю населення обласним центром в Україні. Станом на кінець 2020 року в місті проживало 116 тисяс осіб.
7. Всі річки Закарпатської області належать до Дунайського басейну, тобто несуть свої води в Дунай. Найбільш повноводною річкою Закарпатської області є Тиса, яка впадає в Дунай на території Сербії.
8. В Закарпатській області, на межі із Івано-франківською областю знаходиться найвища точка Українських Карпат - гора Говерла (2061 метр), яка також є і найвищою вершиною України.
9. В селі Руська Мокра, що в Тячівському районі Закарпатської області зима триває найдовше в Україні. Сніг тут лежить 162 дні на рік, а максимальний рекорд становив 178 днів.
10. Селище Палло Закарпатської області - найбільш віддалена від Світового океану точка в Україні. Відстань від цього селища до найближчого берега моря становить 658 км, що на 12 кілометрів більше, ніж від найпівнічнішої точки України - села Грем'яч до Чорного моря.
11. Місто Рахів Закарпатської області - найбільш високогірне місто в Україні. Воно розташоване на висоті 820 метрів над рівнем моря. Рахову належить ще один рекорд - найбільший перепад висоти між вулицями - 600 метрів: від найнижчої (400 метрів) до найвищої (1000 метрів).
12. На межі Закарпатської та Львівської областей знаходиться найдовший діючий залізничний тунель в Україні - Бескидський, довжиною 1,8 кілометра.
13. В селі Стужиця, що неподалік кордону із Польщею та Словаччиною росте "Дуб-Чемпіон" - 1300-літнє дерево виду Quercus (Дуб звичайний), що є найстарішим за віком деревом в Україні;
14. В обласному центрі Закарпаття - місті Ужгород знаходиться найдовша липова алея в Європі. Її загальна довжина становить 2,2 кілометрів.
15. Саме в Закарпатській області, на масиві Чорногора в Українських Карпатах розташоване озеро Бребенескул - найвисокогірніше в Україні (1801 метр над рівнем моря).