Земна атмосфера

Шари земної атмосфериШАРИ ЗЕМНОЇ АТМОСФЕРИ

Екзосфера, або корона планети - це зовнішня частина атмосфери планети, у якій атоми і молекули рухаються за так званою "балістичною" траєкторією. Розпочинається вона на висоті від 690 км, і закінчується фактично на межі атмосфери та космічного простору. Складається здебільшого з водню та гелію.

Термосфера - шар атмосфери що залягає між мезосфеоою та екзосферою на висоті від 85 до 550, подекуди до 690 кілометрів над поверхнею Землі. У термосфері відбуваються основні процеси поглинання та перетворення короткохвильового сонячного випромінювання. Саме тому температура повітря в термосфері зростає з висотою, на відміну від нижчих шарів атмосфери. Також причиною зростання t° є поглинання ультрафіолетового та рентгенівського випромінювання Сонця на висотах 150—300 км, і обумовлене іонізацією атмосферного кисню.

Мезосфера - це шар атмосфери що залягає на висоті від 50 до 85 кілометрів, між термосферою та стратосферою. Має дуже низькі температури (іноді до -95° С). Головним енергетичним процесом у мезосфері є поглинання сонячного проміння озоном, вуглекислим газом, водяною парою та розсіювання ультрафіолетового променів молекулами кисню. Єдиний тип хмар що формується в мезосфері - це сріблясті хмари.

Стратосфера - один із нижніх шарів атмосфери, яка залягає на висоті від 20 до 50 кілометрів. Температура в термосфері з висотою зростає по тій же причині, що і в термосфері - поглинанню сонячного ультрафіолетового випромінювання. На цей раз - озоновим шаром, який залагає саме в стратосфері (у нижніх її шарах). Цікавим є той факт, що перші польоти до стратосфери здійснив на початку 1930-х років швейцарський дослідник та винахідник Огюст Пікар на сконструйованому ним стратостаті. Це той самий дослідник, що першим занурився на дно Маріанської впалини. Такий собі "король висот і глибин".

Тропосфера - це найнижчий шар атмосфери, де формуються всі явища погоди, безпосереднє середовище існування абсолютної більшості живих організмів на Землі, включаючи людину. Саме в цій сфері чітко простежується дія закону висотної поясності (зниження температури повітря на 6° при підйомі на один кілометр висоти). Однак ця закономірність порушується при досяганні так званої тропопаузи (перехідний шар між тропосферою та стратосферою). Тропосфера становить понад 80% маси усієї атмосфери Землі, і вона концентрує майже ввесь кисень, що є в атмосфері.

Джерело: Kostyantyn Khimichenko