Золототисячник малий (центурія)

Золототисячник малий (центурія) — Centaurium minus Moench.

Родина тирличеві — Gentianaceae

Як виглядає? Одно- або дворічна трав’яниста рослина 15—40 см заввишки, від середини стебла розгалужено-галу- зиста. Нижні листки яйцевидні і довгасто-яйцевидні, тупі, зібрані в прикореневу розетку, верхні — гострі, супротивні, всі з 5 жилками. Квітки в густих щитковидних суцвіттях, розташовані на одній висоті, містяться в розгалуженнях стебел і на кінцях гілок, темно-рожеві, розкриваються перед сходом сонця. Смак рослини гіркий, запах ніжний. Цвіте у червні — вересні.

Де росте? По всій території УРСР — на лісових галяви­нах, сухих луках, схилах, серед чагарників.

Коли й що збирають? Усю рослину, на початку цвітіння, вириваючи її з корінням,

Коли застосовують? При поганому апетиті, нестравності шлунка, в’ялій перистальтиці кишок (стимулює секрецію і перистальтику і виявляє злегка проносну дію), при під­вищеній кислотності шлункового соку, печії, при хворобах печінки і жовчних шляхів, як глистогінний засіб, а також при грипі, малярії, цукровому діабеті, недокрів’ї (дія гліко­зиду генціопікрину, алкалоїду генціаніну, леткої олії, смо­ли, вітаміну С, дубильних речовин), алкоголізмі. На 1 склян­ку окропу беруть 1 чайну ложку подрібненого золототисяч­ника і настоюють 10 хвилин. П’ють 1 склянку натщесерце, ковтками (при хронічних розладах кишок п’ють напар з суміші, порівну, звіробою і сухоцвіту — 2 склянки: перша натщесерце, друга за 4 рази, через годину після їди). При запаленні жовчного міхура (холециститі), як рекомендує М. А. Носаль, 3 чайні ложки суміші (порівну) золототи­сячника, кореня аїру і квіток цмину піскового настоюють у 2 склянках холодної води з вечора до ранку, вранці кип’я­тять 5—7 хвилин і випивають 1 склянку натщесерце, а решту за 4 рази після їди.

При болях у шлунку із здуттям кишок 1 столову ложку кореня аїру кип’ятять 10 хвилин у 1 і води. У дуже гаря­чий відвар сиплють 2 столові ложки подрібненого золототи­сячника, 1 столову ложку полину гіркого і 1 столову лож­ку звіробою та по 1 чайній ложці холодної м’яти і кореня валеріани і парять півгодини в духовці. Проціджують і п’ють 1 склянку натщесерце, решту за 4 рази протя- юм дня.

При грипі 4 столові ложки суміші (порівну) трави зо­лототисячника, листків бобівника і квіток ромашки зали­вають 3 склянками окропу, настоюють 10 хвилин і випи­вають протягом дня. Ввечері випивають 100 г горілки, нагрі­тої з 1 ложкою меду. Сон і потіння перемагають грип.

При приступах малярії в 1 л води кип’ятять 2 столові ложки дрібно порізаного кореня шипшини і 1 столову лож­ку кори ясена. В дуже гарячий відвар сиплють 1 столову ложку золототисячника і по 1 чайній ложці листків бобів­ника і квіток ромашки та напарюють у духовці півгодини. Підсолоджують медом або цукром і випивають весь напар за 5 разів протягом дня. Курс лікування 7—10 днів (Но­саль М. А.).

При застарілій малярії беруть 1 столову ложку сумі­ші трави золототисячника, трави гіркого полину, цвіту соняшника і цвіту лікарських нагідок у співвідношенні 10: 3: 5 : 2 на 1 склянку окропу, напарюють 10 хвилин і п’ють по 2 склянки на день.

Проти алкоголізму готують відвар з 1 столової ложки суміші трави золототисячника й гіркого полину в 1 склянці води, п’ють ложками, тричі на день, протягом 2—3 місяців.

***** Именно детали составляют безупречный образ каждой женщины! Маникюр говорит о женщине гораздо больше, чем она сама бы того хотела. Ни одно роскошное платье не произведет желаемого эффекта, если Ваши руки небезупречны. Вот почему так важно уделять должное внимание состоянию Ваших рук и ногтей! Мы предлагаем Вашему вниманию курсы маникюра, на которых вы научитесь всем примудростям маникюра с помощью лучших специалистов.
 
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
Розділ сайту: