Тютюнокуріння

Тютюнокуріння - одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, найпопулярніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм людини, особливо у розвитку онкологічних хвороб.

Куріння здійснюється вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини, зокрема, нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і значну кількість речовин, які спричиняють утворення злоякісних пухлин. Курінням спричинені 30 % усіх смертей від онкологічних захворювань. Воно зумовлює розвиток онкозахворювань органів дихання, включаючи порожнину рота і верхніх дихальних шляхів, стравоходу, підшлункової залози. Тютюнокуріння є причиною 90% усіх випадків захворювань на онкологію легенів.

Доза нікотину 60 мг - смертельна, в одній сигареті в середньому 0,5 мг.

Проблема тютюнокуріння вкрай актуальна для нашої держави. Україна входить до групи із 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності цієї шкідливої для здоров’я, звички.

Найбільший відсоток осіб, що курять, припадає на вікові групи 20-29 років (60 % чоловіків і 19 % жінок) та 30-39 років (57 % і 22 % відповідно). Жителі нашої країни викурюють на рік приблизно 234 млрд. цигарок. Отримані дані досліджень про те, що діти в 11-13 років найбільш схильні до куріння. Це є найбільш ризикований віковий період. Для „тінейджерів” куріння - це форма самовизначення і самоствердження (претензія на дорослість). Тому у віці 15-17 років куріння виступає як вже сформована звичка.

За даними соціологічних досліджень в Україні курить кожний третій підліток 12-14 років. Як хлопці так і дівчата починають активно курити до 14 років, а перші спроби кожен десятий підліток здійснює ще у віці до 10 років. Саме у цей період формується репродуктивне здоров’я, тому тютюнокуріння приносить непоправну шкоду. Варто також знати, що доза нікотину у 60 мг смертельна, а в одній сигареті в середньому 0,5 мг нікотину.

При курінні перш за все страждає дихальна система: повітряні шляхи і легенева тканина. Легені у 80 % курців чорного кольору. 67 % тридцятирічних курців, які почали курити у віці 12-13 років, мають таке захворювання як емфізема легень.

Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині і з нею потрапляють у шлунок, тим самим викликаючи виразку шлунка, що у 10 разів частіше ніж у тих осіб, що не вживають тютюну.

Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. У всіх, хто курить, частота скорочень серця частіша у 2-2,5 рази. Таким чином скорочується час відпочинку для серця і воно скоріше зношується. У курців у 12-13 разів частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарду, стенокардія, звуження судин. До 40 % усіх смертельних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов’язані з курінням цигарок.

Куріння призводить до руйнування головного структурного елементу шкіри – колагену, внаслідок чого втрачає свою еластичність шкіра та слизові оболонки, з’являються зморшки, обличчя набуває вигляду вижатого лимону, голос стає низьким та хриплим.

Негативно впливає пасивне тютюнокуріння на здоров’я оточуючих. В приміщенні з курцем протягом лише однієї години людина, яка не курить, кожного разу умовно викурює до половини цигарки. Тютюновий дим у таких випадках спричиняє головний біль, нездужання, зниження працездатності, швидку втому, захворювання верхніх дихальних шляхів. Особливо небезпечне пасивне куріння для дітей.

Вченими доведено спільні риси між наркотичною та нікотиновою залежністю. Коли припиняється введення нікотину у організм, то розвивається абстинентний синдром відміни, який характеризується роздратованістю, станом збудження, порушенням концентрації уваги та зниженням працездатності, тривогою, почуттям голоду, збільшенням маси тіла, порушенням сну.

Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця. Тобто кожних 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнокуріння не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини помре понад 10 млн. людей.

Підсумовуючи згадане вище, варто пам’ятати „Вдихаєш дим, а видихаєш життя!”.

Сейчас пора наслаждаться солнечной погодой. Поэтому мы предоставляем вам возможность купить мужские футболки в Украине по ценам не выше оптовых. Купить мужскую футболку в Киеве просто.

 

Лариса Степанюк,
провідний фахівець з персоналу
НМЦ ЦЗ та БЖД
Рівненської області

Розділ сайту: