Метеостанція Рівне Метеостанція Рівне
Рівненський обласний центр з гідрометеорології
Приятного аппетита
Cайт радиолюбителей Ровенщины
Традиції українського народу

Спеціалізовані прогнози погоди

Вплив несприятливих явищ погоди на різні галузі економіки та населення

Розвиток галузей економіки, проектування та будівництво міст, народногосподарських і житлових об’єктів, шляхів сполучення, ліній зв’язку і електропередач, аеродромів, курортів, зон відпочинку і туризму вимагають цілеспрямованого врахування погодних і кліматичних ресурсів. Практично не має такої галузі економіки, яка б прямо або посередньо, постійно або частково не зазнавала впливу гідрометеорологічних факторів, хоча ступінь такого впливу різна. Все залежить від рівня організації виробництва конкретного об’єкта, який піддається впливу погодних умов, і засобів, доступних споживачу для протидії їм.

Гідрометеорологічне забезпечення економіки сприяє найбільш вигідному застосуванню метеорологічних відомостей при вирішенні виробничих задач і прийнятті захисних засобів при виникненні несприятливих явищ погоди.

Навчальне видання  
Івус Галина Петрівна  
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ПРОГНОЗИ ПОГОДИ
Одеський державний екологічний університет

 

Типи опадів та їх загальний прогноз

Опадами називають воду в рідкому або твердому стані, що випадає з хмар або осідає з повітря на поверхню землі і/або на різні предмети (роса, іній, паморозь тощо). В залежності від процесу утворення, розмірів частинок і тривалості випадіння розрізняють такі види опадів.

Мрячні опади (мряка) випадають, як правило, із шаруватих або шарувато-купчастих хмар; вони характерні для теплої повітряної маси теплого сектора циклону. Іноді ці опади можуть спостерігатися в зоні теплого фронту за рахунок збільшення крапель туману або перетворення облогових (дуже рідко зливових) опадів. Краплі мряки мають діаметр не більше 0,5 мм, а снігову мряку утворюють найдрібніші сніжинки.

Облогові опади завжди випадають із . . . . .


Одиниці вимірювання опадів. Стихійні метеорологічні явища, обумовлені опадами

В якості характеристик опадів використовуються звичайно два критерії: вид та інтенсивність. Вид опадів завжди визначається візуально, а одиницею вимірювання їх інтенсивності є величина шару опадів, що випадають за одиницю часу (як правило, за 1 годину або добу). Величина шару опадів вимірюється в міліметрах. Іноді визначають кількість опадів, що випали при сильній зливі або при проходженні атмосферного фронту. Крім кількісної оцінки існує візуальна оцінка інтенсивності опадів, яка проводиться за погіршенням видимості в явищах (табл.).

Значень видимості із врахуванням інтенсивності явища, наведених в табл. , слід дотримуватись при консультації споживачів про фактичну і очікувану погоду.

Нижче наводяться небезпечні стихійні метеорологічні явища, які обумовлюють природні надзвичайні ситуації: . . . . .


Туризм, спорт, відпочинок

Індустрія відпочинку і туризму у всьому світі швидко розвивається і набуває все більш важливого значення, вносить значний вклад в економіку. Поряд з традиційними видами туризму отримують розвиток і нові його види – еко- і агро туризм; найбільш сприятливими для рекреаційного використання ресурсів є степи і пляжі Чорного та Азовського морів, лісові ландшафти у поєднані з річками та озерами, пересіченим рельєфом. Метеорологічне обслуговування населення прогнозами, штормовими попередженнями про НЯ І СГЯ, даними про фактичну погоду забезпечує пряму підтримку численним видам туризму, а знання просторово-часових кліматичних характеристик регіонів (температура повітря, тривалість сонячного сяйва, хмарність, кількість опадів, висота снігового покриву тощо) допоможе визначитися з конкретним вибором місця, виду і часу відпочинку.

Особливо необхідні відомості про фактичну погоду і прогнози погоди керівникам шкіл і відділів освіти при організації туристичних поїздок і походів у дні шкільних канікул і для оздоровлення дітей.

Для водного туризму важливими є .....


Лісове господарство

       Лісове господарство – це галузь економіки, яка здійснює вивчення відтворення і вирощування лісів, охорону їх від пожеж, шкідників та хвороб. Відомий тісний зв'язок біосфери, однією із складових якої є ліс, із всією кліматичною системою і погодними умовами. Зміна лісового покриву, в свою чергу, відображується на кліматі, оскільки ліс відповідальний за газовий обмін, а саме, за вуглеводний і кисневий цикли.

       Сильні морози в зимовий період створюють загрозу вимерзання дерев і посадок в лісах, розсадниках і районах полезахисного лісорозведення, ускладнюють збереження посадочного матеріалу. Заморозки пагубно відображаються на сходах і лісовому підрості до 2…3 років, можуть пошкодити дерева у період цвітіння та утворення насіння, значно ускладнивши роботи з відтворення лісу.

       Рясні дощі, снігопади, хуртовини ускладнюють догляд за лісом, а іноді викликають припинення подібних робіт.

       Серйозну небезпеку для незахищеного від вітру лісу (особливо по мірі росту і старіння дерев) представляють .....


Сільське господарство

Із всіх галузей економіки сільськогосподарське виробництво, і в тому числі землеробство, несе найбільші збитки від несприятливих гідрометеорологічних умов. Вплив погоди на розвиток сільськогосподарських культур найбільш проявляється у вегетаційний період, проте врожай озимих культур залежить і від умов їх осіннього загартування та перезимівлі. Стійка осінь з поступовим переходом до від’ємних температур і снігового покриву створює сприятливий режим для перезимівлі озимини, а затяжна осінь з частими дощами і різким наступом зими приводить до того, що озимина входить «у зиму» без загартування. Льодяна корка, надмірне зволоження та висушування ґрунту, часті дощі сприяють ушкодженню і загибелі рослин.

В зимовий період озимина ушкоджується і гине на великих посівних площах внаслідок вимерзання, випрівання, утворення льодяної корки. Вимерзання відбувається у зв’язку з різким зниженням температури повітря до від’ємних значень за відсутності снігового покриву, що сприяє формуванню температури ґрунту на глибині вузла кущіння нижче критичної. Випрівання спостерігається тоді, коли на ґрунт, що не промерз, лягає сніговий покрив або ж утворюється льодяна корка. Якщо взимку після відлиги відразу встановлюється морозна погода, то на поверхні землі з’являється льодяна кірка, на гладенькій поверхні якої сніг не затримується і .....


Зв'язок

Безперебійна робота засобів зв’язку, які застосовуються у всіх галузях економіки, особливо збереження дротових повітряних ліній, в значній мірі залежить від умов погоди (в основному від метеорологічних).

Ожеледні та паморозеві відкладення порушують нормальну роботу ліній зв’язку та електромережі, призводять до затухання струму високої частоти, які при відкладеннях більше 5 мм частіш за все не проходять, і чутність припиняється. Явища, які супроводжують ожеледь та паморозь: дощ, мряка, густий туман – викликають витік струму в землю і також знижують чутність, часом до повного припинення. Відкладення твердих опадів на дротах зв’язку погіршують чутність і, крім того, створюють умови перевантаження на дротах, що може супроводжуватися обривом дротів і поломкою опор. При низьких температурах повітря (-30 °С і нижче)  дроти скорочуються та обриваються, а при сильному вітрі може відбутися .....


.

Транспорт

Залізничний транспорт (ЗТ) є одним із головних видів сполучення і перевезення вантажів в Україні, має свою специфіку роботи, з чим і пов’язані особливості впливу на нього умов погоди. Залізничні колії розміщені під відкритим небом, тому несприятливі умови погоди здійснюють вплив не лише на колії і споруди, але і на рухомий склад, а НЯ і СГЯ ставлять під загрозу безпеку руху.

Найбільш складні умови роботи ЗТ спостерігаються у зимовий період, коли особливу небезпеку становить хуртовина, яка супроводжується снігопадом і сильним вітром, спричинює замети колій і ускладнює переведення стрілок, а на боротьбу із сніговими заметами витрачаються величезні кошти.

Робота залізничного транспорту .....


Житлово-комунальне господарство

Житлово-комунальне господарство (ЖКГ) – складна структура, яка являє собою сукупність підприємств і служб, що обслуговують населення міст і населених пунктів, – підпорядковує собі:

  • енергетичні підприємства (електричні, газові, теплофікаційні розподільчі мережі, ТЕЦ, опалювальні котельні тощо);
  • санітарно-технічні системи водозабезпечення і каналізації з очисними спорудами і мережами;
  • транспорт (громадський пасажирський транспорт, водний транспорт місцевого значення);
  • школи, лікарні, житловий фонд;
  • шляхи, мости, зелені насадження, зони відпочинку населення;
  • ремонтно-будівельні організації та організації, які забезпечують експлуатацію ЖКГ.

Кожне з цих підприємств має чітко визначений діапазон функцій і несе відповідальність за вирішення конкретних проблем в загальній системі життєзабезпечення населення. Немаловажне значення для нормального функціонування всієї системи ЖКГ мають погодні і кліматичні умови. .....


Будівництво

Основним завданням галузі є будівництво промислових, комунальних і житлових об’єктів. Проте в останні роки зростає кількість аварій на виробничих об’єктах, що в деякій мірі пов’язано з прорахунками при їх проектуванні та порушеннях при експлуатації через недостатнє врахування зовнішніх факторів, у тому числі погодно-кліматичних, хоча будівництво, як галузь економіки, знаходиться у тісній залежності від погодних умов. Важливу роль тут відіграє багаторічна кліматична та гідрологічна інформація, яка широко використовується для розв’язання практичних задач, розробки перспективних планів та дозволяє економити витрати на проектно-кошторисні роботи і оптимізацію параметрів об’єктів, що будуються. Кліматичні характеристики у будівництві дозволяють вибрати розміри захисних конструкцій будівель, які проектуються, і розрахувати їх тепловитрати, визначити ожеледно-паморозеві  навантаження на висотні споруди, які проектуються, і ЛЕП та виповнити інші інженерні розрахунки. Наприклад, на основі міжрічної мінливості тепла визначаються резерви палива для ТЕЦ. При проектуванні ретельно враховуються вплив вітру, як регулятор температурно-вологісного режиму і фактору зовнішніх навантажень на об’єкт, що будується, в першу чергу, на висотні споруди. Великі швидкості вітру становлять небезпеку для маячних опор, високих димових труб, стін споруд, якщо дані швидкісного напору не враховані при проектуванні. У результаті заниження розрахункових вітрових, снігових і ожеледно-паморозевих  навантажень порівняно з фактичними, виникають аварії, а інколи і повністю руйнуються споруди......


Паливно-енергетичний комплекс

Паливно-енергетичний комплекс (ПЕК) забезпечує отримання, перетворення і використання різних видів енергії та енергетичних ресурсів і включає в себе електроенергетику (електричні системи, мережі теплозабезпечення),  добування і транспортування всіх видів енергетичної сировини (нафта, газ, торф), а також систему ядерної енергетики.

Вплив гідрометеорологічних і кліматичних факторів на енергетику здійснюється шляхом зміни умов виробництва енергії, експлуатації та утримання енергетичних систем, а також коливання попиту на енергію зі сторони споживачів. Успішне функціонування та розвиток енергетики можливе лише за умови врахування гідрометеорологічних умов, що дозволяють підприємствам ПЕК:

                - покращити регулювання тепло- та електроенергії;

- завчасно ввести у дію агрегати у зв’язку з очікуваним зростанням навантаження;

                - корегувати плани по виробництву тепло- та електроенергії;

                - планувати об’єм постачання газу та мазуту;

- перерозподілити   навантаження   в   енергосистемі   між гідроелектростанціями (ГЕС) та теплоелектростанціями (ТЕС);

- вибрати розрахункові величини, які забезпечують необхідне поєднання надійності та економічності споруд, що проектуються і будуються, і систем теплозабезпечення.

Електроенергетична система складається .....