Індустрія відпочинку і туризму у всьому світі швидко розвивається і набуває все більш важливого значення, вносить значний вклад в економіку. Поряд з традиційними видами туризму отримують розвиток і нові його види – еко- і агро туризм; найбільш сприятливими для рекреаційного використання ресурсів є степи і пляжі Чорного та Азовського морів, лісові ландшафти у поєднані з річками та озерами, пересіченим рельєфом. Метеорологічне обслуговування населення прогнозами, штормовими попередженнями про НЯ І СГЯ, даними про фактичну погоду забезпечує пряму підтримку численним видам туризму, а знання просторово-часових кліматичних характеристик регіонів (температура повітря, тривалість сонячного сяйва, хмарність, кількість опадів, висота снігового покриву тощо) допоможе визначитися з конкретним вибором місця, виду і часу відпочинку.
Особливо необхідні відомості про фактичну погоду і прогнози погоди керівникам шкіл і відділів освіти при організації туристичних поїздок і походів у дні шкільних канікул і для оздоровлення дітей.
Для водного туризму важливими є гідрологічні дані про глибину, ширину рік, швидкість течії, опис долин і русел річок, інформація про температурний режим озер і водосховищ влітку, який визначає тривалість купального сезону, а характеристика льодового режиму (товщина льоду) і льодових явищ (дати початку і закінчення льодоходу і льодоставу) допоможуть любителям риболовлі убезпечити свої захоплення.
Гідрометеорологічне забезпечення туристичної діяльності слід проводити, враховуючи погодні умови маршрутів.
Для багатьох видів спортивних занять, і в першу чергу для тих, що проводяться на відкритому повітрі, дельтапланеризму і парашутного спорту, умови погоди – найважливіший фактор, іноді вирішальний. Яскравим прикладом цьому є вітрильний спорт, заняття яким неможливі при штормовій та безвітряній погоді. Сильний мороз або надмірна спека, сильний дощ або сніг, густий туман, хуртовина здатні вплинути на хід змагань та спортивні показники учасників.
Професіональним спортсменам і тим, хто займається спортом індивідуально, не можна не враховувати стан погоди (тиск, температуру і вологість повітря, вітер тощо), її вплив на настрій, психологічну готовність і наслідки цього впливу, але виконувати це слід сугубо індивідуально, зважаючи на вік, тренованість, стан здоров’я і схильність людини.
Від умов погоди залежить вибір спортивного одягу, який повинен бути комфортним для заняття конкретним видом спорту; дискомфорт можуть викликати коливання температури і вологості повітря, швидкості вітру, а також випадіння атмосферних опадів і вплив атмосферних явищ (гроза, ожеледь). А на заняття масовими видами спорту: лижі, біг підтюпцем, вітрильний спорт тощо впливає розміщення місцевості у кліматичних зонах.
Таким чином, метеорологічне обслуговування, кліматична і гідрологічна інформація допоможуть організаторам туризму і відпочинку, а також відпочиваючим знайти оптимальне рішення при виборі місця і часу відпочинку, підвищити їх привабливість в якості місць відпочинку та туризму і мінімізувати ризики від несприятливих погодних умов. Спортсменам і організаторам змагань дані про поточну і прогностичну погоду дають можливість оптимально спланувати проведення і хід змагань та настроїтись психологічно на високі результати.
Для оптимального планування відпочинку та режиму роботи туристичних і спортивних організацій необхідна наступна спеціалізована гідрометеорологічна інформація:
- прогнози погоди на добу, наступні дві доби, тиждень, місяць;
- штормові попередження про НЯ та СГЯ (вітер швидкістю 25 м∙с-1 і більше, шквали, сильні дощі, снігопади, хуртовини, снігові замети, тумани, грози, ожеледь, ожеледиця, різкі зміни погоди);
- консультація про очікувані погодні умови;
- фактичні відомості про гідрометеорологічні параметри (несприятливі зміни погоди, температуру повітря та води у водоймищах, льодові явища навесні та восени);
- попередження про небезпечні гідрологічні явища та гідрологічні характеристики водних об’єктів;
- багаторічні кліматичні та гідрологічні матеріали, у тому числі кліматичний та гідрологічний опис регіонів;