Цікаво знати

Данська протока

Данська протокаДАНСЬКА ПРОТОКА 

     Дуже цікавою із точки зору географії є Данська протока - одна із восьми міжконтинентальних проток світу, яка протікає між Гренландією та Ісландією. Статус "міжконтинентальної" їй забезпечує той факт, що острів Ісландію традиційно відносять до Євразії, в той час як Гренландію - до Північної Америки. Також протока сполучає два океани - Атлантичний та Північний Льодовитий. Значно рідше протоку називають Гренландською. 
     Дном Данської протоки пролягає Гренландсько-ісландський поріг - підводна височина, яка з'єднує підводні основи островів Гренландія та Ісландія. Поріг перешкоджає водообміну між Атлантичним океаном і Гренландським морем Північного Льодовитого океану, внаслідок блокування водних потоків, температура води на глибинах, що перевищують 400 метрів, на північ від порогу становить . . . . .

Погодні підсумки зими 2023-2024 рр на Рівненщині.

Погода РівнеПогодні підсумки зими.

     Цьогорічна  метеорологічна зима (період переходу середньої добової температури нижче  0ºС) на  Рівненщині розпочалась з 19 листопада, що на 10 днів раніше багаторічних строків. Закінчилась метеорологічна зима 20 лютого, що на 5 днів раніше багаторічної дати. Тривалість зимового періоду склала 94 дні.
     Впродовж зими було аж 58 днів з відлигою ( дні, коли температура повітря була вища 0ºС ).  Найхолоднішим місяцем став січень з середньою місячною температурою  1-3ºС  морозу. Найтеплішим виявився лютий місяць, коли середня місячна температура була вища від кліматичної норми на 6-7ºС. 
  • Найнижча температура повітря відмічалась 9 січня і по області становила 18-19ºС морозу.
  • Найвища температура спостерігалась 12 лютого і  була 12-15ºС  тепла. 
     Цьогорічна зима відзначилась аномально теплою погодою. Переважав вплив . . . . .

Конус географічний (Conus geographus)

Конус географічнийГЕОГРАФІЧНИЙ КОНУС

     Конус географічний (Conus geographus) – це равлик-хижак, до того ж один з найотруйніших у світі. Вдень він ховається у піску, а вночі виповзає на полювання. Помітивши неподалік рибу, географічний конус починає повільно наближатися до неї. Як тільки він виявляється поруч зі здобиччю, конус впивається в неї своїм висунутим із ротової порожнини гарпуноподібним зубом. Після цього в тіло жертви надходить суміш із сотні різних токсинів, що майже миттєво паралізують невелику рибу, і лише деякі м'язи спини і хвоста продовжують судомно посмикуватися. Жертва не може робити різких рухів, отрута одурманює жертву, вона не чинить опір і втягується в рот-воронку хижого молюска. 
     Черепашка (мушля) географічного конуса велика, має овально-конічну форму, товстостінна, здута і асиметрична. Поверхня раковини гладка. Загальне забарвлення білувате або бежеве, з тонкою «в'яззю» і розпливчастими плямами коричневого кольору - з візерунком, що нагадує географічну карту. Звідси його назва. Вершина мушлі невисока, з невиразною короною. Мушля, як і в інших рибоїдних видів, має . . . . .

Руанда

РуандаРуанда - невелика за розмірами держава у Центральній Африці. Її площа становить 26 тис.км², що приблизно як розміри середньостатистичної української області, чого не скажеш про населення, яке становить 14.2 млн.осіб, або ж третину населення України. Столицею Руанди є місто Кіґалі (1.3 млн.жителів), яке водночас є і найбільшим містом країни, її економічним, політичним та транспортним центром. Тут формується ¾ валового внутрішнього продукту Руанди.
Наприкінці ХХ століття Руанді довелося пережити один із найстрашніших геноцидів в історії людства. За 100 днів було вирізано близько мільйона людей. По його завершенні ряд сіл і містечок обезлюдніли, а Кагера ще довго своєю течією викидала тисячі тіл на берег озера Вікторія - найбільшої водойми Африки. Однак незважаючи на пережиті труднощі, сьогодні Руанда випромінює надію на світле майбутнє. Це одна із найбільш зростаючих економік Африки, і не останню роль у цьому відіграє міжнародний туризм. Мальовничі краєвиди і комфортний клімат приваблюють сюди щороку . . . . .

 

Тополя пірамідальна

Тополя пірамідальнаТОПОЛЯ ПІРАМІДАЛЬНА або раїна (Populus    pyramidalis Rosier) ( P. nigra var. pyramidalis Spach.). Родина вербові ( Salicaceae). Тополя пірамідальна - струнке (15 - 30 м заввишки) листопадне дерево з колоновидною кроною, широкою внизу і поступово звуженою догори, що робить дерево схожим на кипарис. Поширена переважно в Північній півкулі, в т.ч. в Україні. Припускають, що батьківщина цього підвиду -  Мала Азія. Дводомна рослина. Листки чергові, серцевидні. Квітки одностатеві, зібрані в сережки. Плід - коробочка. 
Тополя  широко використовується в озелененні міст і доріг (стійка до задимлення) та в полезахисних лісових насадженнях. Деревина м'яка, легка, біла - незамінна  в паперовому, фанерному виробництвах, у будівництві, в побуті. Тополя пірамідальна - декоративна, зимостійка, посухостійка культура, невибаглива до умов життя. Але на багатих гумусом, вологих ґрунтах буде . . . . .

Вулкан Орісаба, або Сітлальтепетль

Вулкан ОрісабаНайвища вершина Мексики

Вулкан Орісаба, або Сітлальтепетль - найвища вершина Мексики і всієї Центральної Америки. Висота - 5 700 метрів над рівнем моря. Знаходиться за 200 кілометрів на схід від мексиканської столиці Мехіко. В ясну погоду пік гори можна розгледіти навіть із центральної частини міста, адже за відносною висотою (4922 метри) Орісаба є третьою горою в Північній Америці (після Деналі та Лоґана). 
Порівняно із іншими мексиканськими вулканами він не надто активний. Проявляв незначну активність у . . . . .

Озеро Туз

Озеро ТузЧому зникає озеро Туз?

Майже в центрі півострова Мала Азія знаходиться озеро Туз, яке колись було другим за площею і об'ємом води в Туреччині. Зараз його площа коливається в межах 1-2 тисячі км². Солоність води становить понад 300‰, і ця особливість озера відображена у його назві: «Tuz Gölü» у перекладі турецької мови означає «солоне озеро». Займаючи тектонічну депресію на центральному плато, Туз живиться двома струмками, а також ґрунтовими та поверхневими водами, але не має стоку. У місцях впадання струмків утворилися солонуваті болота. Більшу частину року озеро дуже мілке – до 0,4 метрів глибиною. Взимку частина солі розчиняється у прісній воді, яка потрапляє в озеро з атмосферними опадами та поверхневим стоком, а до серпня воно пересихає, оголюючи 30-сантиметровий шар солі. Це дозволило Туреччині створити три соляні шахти, що виробляють . . . . .

Сторінки