Цікаво знати

Черемша

ЧеремшаЧеремша: поповнюємо організм вітамінами та мікроелементами

Взимку значно скорочується прийом свіжих фруктів і овочів, а ті, що потрапляють на наш стіл, не містять достатньої кількості корисних речовин. Тому до весни, як правило, практично у всіх з'являються ознаки весняного гіповітамінозу або, як кажуть у народі, авітамінозу.

Весна та початок літа благодатна пора, коли починає з'являтися перша зелень, вирощена на присадибних ділянках. Завдяки цьому зеленому царству можна заповнити нестачу вітамінів. Серед інших трав своїм вітамінним складом і гострим смаком виділяється черемша.

На вигляд трава схожа на конвалію - те ж листя, тільки без ніжних білих квітів, та й запах у черемші аж ніяк не „гламурний”, а скоріше сильний, часниковий.

Не випадково одна з назв цієї рослини - дикий часник, або „ведмежа цибуля”. Чому „ведмежа”? Тому що ця дика цибуля - одне з улюблених ведмежих ласощів. Прокинувшись, неабияк схудлі після зимової сплячки ведмеді з задоволенням відновлюють сили за допомогою черемші.

Черемша - багаторічна трав'яниста, тіньолюбива рослина родини цибулевих. Харчова, лікарська та медоносна культура, яка росте в листяних і мішаних лісах. Поширена на Поліссі, в Лісостепу, північно-східній частині Степу, в Карпатах.

Промислова заготівля можлива у Хмельницькій, Вінницькій, Івано-Франківській, Закарпатській і Львівській областях. Ареал розповсюдження . . . . .

Цікаві факти про тіло людини

Цікаві факти про тіло людиниТіло людини

У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів нервів.Людська ДНК містить близько 80 000 генів.

При посмішці в людини "працює" 17 мускулів.

За час життя шкіра людини змінюється приблизно 1000 разів.

Нігті на пальцях руки ростуть приблизно в 4 рази швидше, ніж на ногах.

Люди із блакитними очима більш чутливі до болю, ніж всі інші.

Майже половина всіх кісток людини знаходиться у зап’ястях і ступнях.

Шлунковий сік людини містить 0,4% соляної кислоти (HCl).

Чоловіки приблизно в 10 разів частіше жінок страждають дальтонізмом.

36 800 000 – кількість серцебиттів у людини за один рік.

Людське волосся товстіше мильної плівки приблизно в 5000 разів.Нервові імпульси в людському тілі переміщаються зі швидкістю . . . . .

Цікаві факти про веселку

Веселка"Навіть після самого сильного дощу, завжди виходить веселка!"

Всі ми знаємо, веселка - це не просто гарне видовище, а й велика радість, вона піднімає настрій та змушує посміхатися.Веселка з найдавніших часів привертала пильну увагу людини. У Біблії вона фігурує в якості знамення, даного Богом на знак прощення і примирення з людьми. Англійський філософ і натураліст Роджер Бекон (близько 1214-1292) ретельно розглянув явище веселки у головному своєму творі «Велика праця». Він вважав, що кольори веселки являють собою суб'єктивне явище, викликане вологістю очей.Першу теорію веселки дав у 1637 році французький філософ і математик Рене Декарт (1596-1650). Більш точну теорію розробив у 1836 році англійський астроном Джордж Ері (1801-1892).Веселка виникає через те, що сонячне світло відчуває переломлення в крапельках води дощу або туману, які ширяють в атмосфері. Ці крапельки по-різному відхиляють світло різних кольорів (показник заломлення води для більш довгохвильового (червоного) світла менше, ніж для короткохвильового (фіолетового).Для спостерігача на землі веселка зазвичай виглядає як дуга, частина окружності, і чим вище точка зору спостерігача - тим веселка повніше (з гори або літака можна побачити і повну окружність). Центр дуги веселки знаходиться . . . . .

Незвичайні опади

Самі незвичайні опади

Що окрім звичного дощу, снігу і граду падало з неба... 
Люди різних країн у всі часи повідомляли про незвичайних дощах: з небес лилася кольорова вода або зовсім падали якісь несподівані предмети або навіть тварини. Такі розповіді можна було б вважати легендами, чиєюсь фантазією або жартом, але подібні повідомлення продовжують надходити і в наші дні. Наприклад, нещодавно в Австралії пройшов дощ з павуків , чому є безліч підтверджень в інтернеті. Вчені давно вже знайшли розумне пояснення цим дивним явищам. Вважається, що потужний потік вітру піднімає і відносить тварин зі звичного середовища,  на великі відстані.
 
Ми розповімо про десять самих незвичайних дощив новітнього часу
 
Срібло та золото
 
Всі мріють про грошовий дощ, і це дійсно іноді трапляється. 17 червня 1940 в Нижньогородській області поблизу села Мещери з неба посипалися срібні і золоті монети XVI-XVII століть - всього близько 1000 штук. Виявилося, що під час грозового дощу був розмитий скарб з монетами, налетів ураган-  підняв їх у повітря і, на подив і радість місцевих жителів, викинув у район Мещери.
 
Жаби
 
У 2005 році в Сербії, в селі Каджая Джановік, з неба сипалися жаби. «Тисячі жаб падали на нас разом з дощем», - розповідав тоді місцевий житель Олександр Сайрік. Його сусіди свідчили про . . . . .

Річка Устя

Річка УстяБере початок на Здолбунівщині. Протяжність по території області 68 км. є лівою притокою р.Горинь і впадає біля смт.Оржів. Протікає через 19 населених пунктів і має 28 приток.
 
Хімлабораторія Рівненського центру з гідрометеорології щомісячно проводить відбір та дослідження проб води на р.Устя у двох створах(точках): 20,5 км вище м.Здолбунів(автодорожній міст дороги на м.Острог), та 2,5 км нижче м.Рівне (в межах с.Малий Олексин).
 
За останні роки спостерігається зменшення водності водних об’єктів і становить не більше 20% від норми встановленої на протязі багатьох років. Причиною такого явища є поступова зміна клімату. Річки мають властивість до самоочищення. А це можливо при повноводних річках де рівень води досягає колишніх 100% і особливо при паводках. Коли рівень води впав  до 20% весняне водопілля майже не спостерігається, а промисловість – приватні фірми, приватний сектор, перегружені очисні споруди скидають свої стоки, то концентрація викидів уп’ятеро перевищує санітарні норми. Відповідно уп’ятеро зменшилась їх можливість самоочистки. Особливо критичні ситуації відбуваються літом при підвищенні температури повітря і води, де риба і вся живність гине через дефіцит розчиненого у воді кисню. Такі процеси і така ситуація . . . . .

Про професію синоптика

синоптик, метеорологіяКожного ранку ми прокидаємося із думкою: "А яка сьогодні погода?". У стрічці ранкових новин ми бачимо прогноз погоди по областях на день. Все це таке звичне для нас, що ми не замислюємося над тим, хто і як створює та постачає нам дану інформацію.

Багато людей чули слово «синоптик» і асоціюють цю людину як когось, пов'язаного з погодою.

Сино́птика  — розділ метеорології, що вивчає фізичні процеси в атмосфері, які визначають стан погоди. Люди, що займаються синоптикою, називаються синоптиками. В перекладі з грецької «синоптикос» означає «той, що спостерігає все разом». В той час як метеорологи займаються спостереженням і первинним аналізом, головним завданням синоптиків є складання прогнозів. Отже, синоптик — це метеоролог, що спеціалізується на аналізі атмосферних процесів та складанні прогнозів.

Професія синоптика вирізняється своїм творчим характером, своєю особливістю, можливістю бачити і розуміти, а інколи і не розуміти, що ж відбувається в атмосфері. Завжди є почуття приналежності до чогось безмежного, не зовсім пізнаного і не завжди передбачуваного. Одна справа прогнозувати погоду коли все йде за класичним сценарієм, коли циклони з атмосферними фронтами переміщуються за всіма правилами метеорології, але набагато складніше передбачити, а що буде, коли щось «виходить з під контролю». Нині, зі зміною клімату, неконтрольованих процесів в атмосфері стає все більше.

У роботі синоптика багато стресу, оскільки на них лежить велика відповідальність за те, щоб вчасно попередити про небезпеку й уберегти життя людей.

 Якщо людина впродовж 4-5 днів підряд готує прогноз погоди, то в ній нагромаджується . . . . .

Річки України - Черемош

Річка ЧеремошЧере́мош (пол. Czeremosz, рум. Ceremuş) — річка в Українських Карпатах, на Буковині і на Гуцульщині. Права, найбільша притока Пруту (басейн Дунаю).
Довжина 80 км, площа водозбірного басейну 2 650 км². Загальний перепад висот 280 м. Похил річки 3,3 м/км.

Утворюється злиттям Чорного Черемошу (87 км, сточище — 856 км²) і Білого Черемошу (80 км, сточище — 606 км²) біля села Устеріки. Тече на межі Івано-Франківської області (Верховинський, Косівський, Снятинський райони) та Чернівецької області (Путильський, Вижницький, Кіцманський райони). Черемош впадає до Пруту біля селища Неполоківці.
Гідрологічний режимЖивлення мішане з перевагою дощового. Льодостав нестійкий; льодові утворення («забереги») з середини грудня, очищення від криги — з 2-ї половини лютого до середини березня. Має бурхливий паводок від танення снігів у горах навесні й на початку літа. Рівень води при цьому може підвищуватися до 2 м. Часто протягом більшої частини року спостерігаються короткі паводки зі швидким підйомом і падінням рівня води, залежні від інтенсивності випадання дощів у літній період. Щорічно кількість паводків сягає 10—16. Середня витрата води нижче злиття Чорного і Білого Черемошів 26,6 м³/с, у гирлі 33,2 м³/с. Гідрологічні пости біля с. Устеріки (з 1928) та смт Кути (з 1927).
Верхня течія

Черемош у верхній течії має гірський характер (мальовничий пролом через Покутсько-Буковинські Карпати) впродовж 33 км лежить у вузькій звивистій гірській долині (завширшки 80—300 м) з дуже стрімкими схилами, вкритими лісами, вище яких — полонини. Заплава двостороння, переважною завширшки 60—120 м (найбільша — 500 м). Річище звивисте, завширшки . . . . .

Сторінки