Географія

Шкільна бібліотека

використано матеріали шкільних підручників
по географії

http://www.SchoolLib.com.ua


 

Агробіоценози і географічна оболонка

Садове господарство в штаті ОрегонАгробіоценози і географічна оболонка

Географічна оболонка - найбільший на нашій планеті природний комплекс, де всі компоненти природи перебувають у тісному взаємозв'язку. Кожен клаптик земної поверхні чи частина Світового океану здійснюють постійний обмін речовинами та енергією між геосферами, які власне і складають цю географічну оболонку. Біогеоценоз - явище унікальне і водночас необхідне, аби на нашій планеті відбувався постійний кругообіг речовин та енергії, так необхідний для підтримки сталості природного середовища. Однак подивіться навколо. Територій, які б могли підтримувати цей біогеоценоз дедалі менше.
Європа - частина світу, де найменша частка природних екосистем. Майже 86% Європи є освоєні людиною території, де антропогеновий вплив на ландшафти є неймовірно великий. Це результат історичних процесів, адже Європа ж однією із найбільш заселених частин світу. Майже не залишилося природних лісів і природних земель, і що найголовніше . . . . .

Річка Янцзи

ЯнцзиЯнцзи - найдовша і найповноводніша річка Євразії, і третя у світі за довжиною, після Нілу та Амазонки. Загальна довжина - 6380 кілометрів. Вона протікає лише територією Китаю, і в її басейні проживає 38% населення цієї країни, і розташовані історичні центри Китаю: Ухань, Нанкін, Шанхай, а в дельті річки формується ⅕ усього ВВП Китаю. Це найглибша річка Азії (максимальна глибина - 202 метри),і друга у світі за глибиною (після Конго). На річці Янцзи споруджена найпотужніша ГЕС світу - "Сянся" ("Три Ущелини"). Її спорудження . . . . .

Південна Тарава

Південна ТараваПівденна Тарава - столиця Республіки Кірибаті, острівної держави у Тихому океані, що розкинулася на сотнях дрібних островів на перетині Екватора та Лінії Зміни Дат, і таким чином єдина держава, що розташована одночасно у всіх чотирьох півкулях світу - Північній, Південній, Західній та Східній. Її загальна чисельність населення становить лише 125 тисяч осіб, а площа - 811 км² (сумарно це трохи більше розмірів Києва). Ніби сузір'ям із дрібних зірок, Кірибаті розкинулося на тисячі кілометрів, і є однією із найвіддаленіших від "Великого суходолу" держав. Та схоже, це не найбільша проблема цієї країни. Як виявилося, глобальне потепління у близькій перспективі може поставити крапку в існуванні цієї країни, а Південна Тарава може стати першою столицею у світі, яка зникне із карти внаслідок глобальних змін клімату. Достатньо аби рівень Світового океану піднявся лише на 5 метрів, аби 90% островів включно зі столицею Кірибаті опинилися під водою. Враховуючи темпи кліматичних змін . . . . .

Данська протока

Данська протокаДАНСЬКА ПРОТОКА 

     Дуже цікавою із точки зору географії є Данська протока - одна із восьми міжконтинентальних проток світу, яка протікає між Гренландією та Ісландією. Статус "міжконтинентальної" їй забезпечує той факт, що острів Ісландію традиційно відносять до Євразії, в той час як Гренландію - до Північної Америки. Також протока сполучає два океани - Атлантичний та Північний Льодовитий. Значно рідше протоку називають Гренландською. 
     Дном Данської протоки пролягає Гренландсько-ісландський поріг - підводна височина, яка з'єднує підводні основи островів Гренландія та Ісландія. Поріг перешкоджає водообміну між Атлантичним океаном і Гренландським морем Північного Льодовитого океану, внаслідок блокування водних потоків, температура води на глибинах, що перевищують 400 метрів, на північ від порогу становить . . . . .

Руанда

РуандаРуанда - невелика за розмірами держава у Центральній Африці. Її площа становить 26 тис.км², що приблизно як розміри середньостатистичної української області, чого не скажеш про населення, яке становить 14.2 млн.осіб, або ж третину населення України. Столицею Руанди є місто Кіґалі (1.3 млн.жителів), яке водночас є і найбільшим містом країни, її економічним, політичним та транспортним центром. Тут формується ¾ валового внутрішнього продукту Руанди.
Наприкінці ХХ століття Руанді довелося пережити один із найстрашніших геноцидів в історії людства. За 100 днів було вирізано близько мільйона людей. По його завершенні ряд сіл і містечок обезлюдніли, а Кагера ще довго своєю течією викидала тисячі тіл на берег озера Вікторія - найбільшої водойми Африки. Однак незважаючи на пережиті труднощі, сьогодні Руанда випромінює надію на світле майбутнє. Це одна із найбільш зростаючих економік Африки, і не останню роль у цьому відіграє міжнародний туризм. Мальовничі краєвиди і комфортний клімат приваблюють сюди щороку . . . . .

 

Вулкан Орісаба, або Сітлальтепетль

Вулкан ОрісабаНайвища вершина Мексики

Вулкан Орісаба, або Сітлальтепетль - найвища вершина Мексики і всієї Центральної Америки. Висота - 5 700 метрів над рівнем моря. Знаходиться за 200 кілометрів на схід від мексиканської столиці Мехіко. В ясну погоду пік гори можна розгледіти навіть із центральної частини міста, адже за відносною висотою (4922 метри) Орісаба є третьою горою в Північній Америці (після Деналі та Лоґана). 
Порівняно із іншими мексиканськими вулканами він не надто активний. Проявляв незначну активність у . . . . .

Озеро Туз

Озеро ТузЧому зникає озеро Туз?

Майже в центрі півострова Мала Азія знаходиться озеро Туз, яке колись було другим за площею і об'ємом води в Туреччині. Зараз його площа коливається в межах 1-2 тисячі км². Солоність води становить понад 300‰, і ця особливість озера відображена у його назві: «Tuz Gölü» у перекладі турецької мови означає «солоне озеро». Займаючи тектонічну депресію на центральному плато, Туз живиться двома струмками, а також ґрунтовими та поверхневими водами, але не має стоку. У місцях впадання струмків утворилися солонуваті болота. Більшу частину року озеро дуже мілке – до 0,4 метрів глибиною. Взимку частина солі розчиняється у прісній воді, яка потрапляє в озеро з атмосферними опадами та поверхневим стоком, а до серпня воно пересихає, оголюючи 30-сантиметровий шар солі. Це дозволило Туреччині створити три соляні шахти, що виробляють . . . . .

Сторінки