Географія

Шкільна бібліотека

використано матеріали шкільних підручників
по географії

http://www.SchoolLib.com.ua


 

Місяць

Місяць - природний супутник Землі.

Місяць – єдиний природній супутник нашої планети Земля.

Місяць холодне небесне тіло, що не випромінює свого світла, він світить відбитим сонячним світлом. Земний супутник не має атмосфери, сейсмічна активність на місячній поверхні трапляється тільки після падіння метеоритів.

Місяць віддалений від Землі на відстань 384 400 км. Радіус Місяцяскладає 1738 км, маса у 81 раз менша за масу Землі, отже і сила тяжіння набагато менше земної. Всі предмети на Місяці у шість разів легші, ніж на Землі. Об’єм Місяця в 50 разів менший від земного – 2,1958х1010  км.

Сидеричний період обертання (період обертання Місяця навколо Землі відносно зірок) складає 27,3 доби, а синодичний період обертання (проміжок часу між двома конфігураціями відносно Сонця) – 29,5 доби. До Землі Місяць повернений завжди одним боком та рухається по орбіті з середньою швидкістю 1,023 км/с.


Водоспад Труфанець

Водоспад Труфанець - найвищий водоспад на Закарпатті.

Висота водоспаду - 36 метрів. Складається з численних (більше 5) каскадів.

Розташований на південно-східних схилах гірського масиву Свидівця (Рахівський район Закарпатської області).

Він утворений на місці виходів на поверхню стійких до ерозії пісковиків.

При підніжжі водоспаду влаштовано оглядовий майданчик-альтанка.

Водоспад носить ім'я по потічку Труфанець, правій притоці Чорної Тиси, басейн Дунаю.

Довжина Труфанця (потічка) - 2830 метрів, з них 230 він тече під землею. Така от пам'ятка природи.


Херсонська фортеця

Херсонську фортецю закладено 1778 р.. Її головними будівниками були генерал-цехмейстер І. Ганнібал, інженер Герман, пізніше - інженер-полковник М. Корсаков.Первісно фортеця була зіркоподібною в плані і займала площу понад 100 га. Обабіч неї вздовж Дніпра будувалися розпланувально підпорядковані їй воєнний та грецький форштадти. Оточена земляними валами заввишки 15 м з ровами й розрахована на тривалу облогу, фортеця вважалася однією з найбільших в Україні, проте жодного разу не використовувалася за призначенням. У 90-х роках XVIII ст. суднобудування передали Миколаєву, туди ж перенесли й адміралтейство. А в 1835 р. комплекс втрачає статус фортеці.Наприкінці XVIII - напочатку XIX ст. комплекс був розпланувальним ядром Херсон. Забудова центру фортеці формувалася навколо майдану для військових парадів. Домінантою забудови були собор і арсенал. Нині фортеця як цілісне утворення не існує.


Печера - Молочний камінь

Молочний Камінь — карстова печера в Українських Карпатах.

Загальна довжина печери становить 92 метра, об'єм — 63 квадратних метри. У печері є кальцитові напливні форми — сталактити (розміщені навпроти входу).

Печера знаходиться на північ від села Велика Уголька (Тячівський район Закарпатської області).

Утворена в вапняковій скелі Молочний камінь.

Вхід у печеру оточений невисокими деревами бука, липи і в’яза. Над печерою росте буковий ліс із підліском із чорної бузини, жимолості пухнастої і плюща звичайного. Промивні насичені карбонати кальцію, у яких утворилася печера, мають біле забарвлення й нагадують молоко. Звідси і походить назва печери.


Печера Попелюшка

Попелюшка - гіпсова печера в Чернівецькій області.

Загальна довжина ходів більше 91 км, глибина 35 метрів.

Печера складається з декількох рівнів (повністю не обстежена).

За площею вона посідає третє місце серед гіпсових печер і восьме серед найбільших печер у світі.
Вхід в печеру знаходиться на території Молдови, тоді як основна її частина розташована в Україні.

Печера була виявлена в 1959 р. після вибуху в гіпсовому кар'єрі біля села Крива.
В даний час вхід до печери знаходиться на південно-західній околиці села Подвірне Новоселицького району (Чернівецька область) з українського боку.
Назва печери пояснюється тим, що в 1977 році, коли чернівецькими спелеологами в одному з кар'єрів Буковини була виявлена ??невелика тріщина - вхід до печери, її брудний і непривабливий хід не викликав спочатку ентузіазму в дослідників, і печера отримала назву «Попелюшкою».
В печері є . . . . .


Транспортні аварії

Аварії на залізничному полотні трапляються не часто. Залізничний транспорт у 10 разів безпечніший за автомобільний. Можливість залишитися живим і одержати мінімальні ушкодження при аварії поїзда багато в чому залежить від дій пасажира. При загрозі аварії поїзда необхідно добре триматися за поручні або щось стійке, а також впертися ногами у сидіння, стінку вагона. Безпечніше бути на нижній полиці й спиною до напрямку руху потяга. Необхідно швидше вибратися із вагона. Звичайні шляхи евакуації — через виходи. При цьому краще виходити на той бік, де немає рейок для зустрічного руху. За необхідності можна використовувати вікна — аварійні виходи.

Пожежа у поїзді має специфічні особливості. В обмеженому просторі вагона зосереджено багато людей. Температура повітря у вагоні швидко підвищується, до того ж при горінні виділяються отруйні гази. Вузькі коридори утруднюють евакуацію пасажирів.
Для створення і гарантії безпеки у вагонах сучасної конструкції встановлена пожежна сигналізація і передбачені аварійні виходи — зазвичай вони розміщені у вікнах пасажирських купе № 3 і № 6.


.

Аварії з викидом в атмосферу сильнодіючих хімічних речовин

Підприємства хімічної та інших споріднених галузей промисловості спеціалізуються на випуску матеріалів, для одержання яких необхідні небезпечні для здоров’я і життя людини речовини. Наприклад, вихідною сировиною для одержання поролону, пенопластів є фосген. Оргскло, штучне хутро, синтетичні каучуки виробляють із синильної кислоти. Обидві ці сполуки є бойовими отруйними речовинами (ОР).

Сірководень — сильний відновлювач. Його застосовують у виробництві сульфатної кислоти, сірки, сульфідів, сіркоорганічних сполук, для приготування лікувальних сірчановодневих ванн. Зберігається й перевозиться він у залізничних цистернах і балонах під тиском у скрапленому стані. При виході в атмосферу перетворюється на газ.
Амоніак використовують при одержанні нітратної кислоти, соди, сечовини, добрив. Рідкий амоніак широко застосовується як робоча речовина у холодильних машинах. Перевозиться у скрапленому стані під тиском.


Надзвичайні ситуації природного походження. Епідемії

Епідемія — значне поширення будь-якої інфекційної хвороби, яке перевищує звичайний для даної місцевості рівень захворюваності.

Епідемії з найдавніших часів завдавали людству багато страждань. Сотні тисяч людей гинули при масовому розповсюдженні таких хвороб, як чума, віспа, холера, висипний тиф, грип та ін. Від чуми, що охопила усю Європу у XIV столітті, загинуло 25 млн осіб, тобто четверта частина населення материка. Більше 1,3 млн осіб помирали щорічно у Європі та Азії у ХIV—ХVIII століттях від віспи. Під час пандемії грипу, яка охопила декілька країн і континентів у 1918—1919 роках, із 500 млн хворих померли майже 20 млн осіб.
Зараз у нашій країні регулярно реєструються спалахи епідемій грипу, дизентерії, клещового енцефаліту, сказу та ін.
Джерелами інфекційних захворювань є хвороботвірні (патогенні) мікроорганізми.


Забруднення навколишнього середовища. Шум

Шум як гігієнічний фактор є сукупністю звуків, що несприятливо впливають на свідомість людини, заважають її роботі та відпочинку.

Рівень шуму від 0 до 80 децибелів вважається безпечним для життєдіяльності людини. При постійному впливі шуму на організм, підвищенні його рівня до 80 децибелів і вище ми маємо говорити про шумове перевантаження, що може призвести до розвитку такого захворювання, як «шумова хвороба».
Вплив шуму може викликати такі реакції організму: порушення слуху; функціональні розлади центральної нервової системи; розлад емоційної рівноваги; порушення пам’яті; розлад сну; уповільнення швидкості психічних реакцій; захворювання шлунково-кишкового тракту; порушення обмінних процесів; порушення функціонального стану серцево-судинної системи.


Забруднення навколишнього середовища. Грунт

Багато хімічних сполук, що потрапляють в атмосферу в результаті роботи підприємств, потім розчиняються в крапельках атмосферної вологи і з опадами випадають у ґрунт. Це гази — оксиди сірки, нітрогену й ін. Більшість з них не просто розчиняються, а утворюють хімічні сполуки з водою, що мають кислотний характер.

Тверді і рідкі сполуки за сухої погоди звичайно осідають безпосередньо у вигляді пилу й аерозолей. Такі забруднення можна спостерігати візуально, наприклад навколо котелень узимку сніг чорніє, покриваючись частинками сажі. Автомобілі, особливо в містах і біля доріг, роблять свій внесок у поповнення ґрунтових забруднень. Це важкі метали, сірчисті й азотисті сполуки.
У суху погоду гази можуть безпосередньо поглинатися ґрунтом, особливо вологим. У такий спосіб у ґрунт потрапляють сірка, мідь, цинк та інші речовини, наявні в забрудненому повітрі.
При систематичному застосуванні високотоксичних пестицидів, особливо в завищених дозах, спостерігається забруднення ними нав-колишнього середовища, що призводить до знищення корисних комах, птахів, риб, звірів, а також отруєння людей безпосередньо пестицидами або продуктами, у яких вони здатні накопичуватися.


Сторінки