Чарівний світ природи

Х’ЄРВЕ ЕЛЬ АКВА (Hierve el Agua) – "кипляча вода"

Х’ЄРВЕ ЕЛЬ АКВА (Hierve el Agua) – «кипляча вода»

Ось вам приклад, коли важливою є не корисна копалина як така, а її геотуристична привабливість. І як геотуризму може впливати на політичні події, нехай не у загальнодержавному масштабі.
 
Перенесемося подумки у Мексику, до штату Оахака, де розчленований рельєф дарує фантастично гарні краєвиди: вузькі долини, гірські схили, стрімкі скелі, і все це на висотах бл. 1,5 – 2 тис.м н.р.м. Але особлива принада для туристів сховалась серед безлічі скелястих гір.
 
Це Х’ЄРВЕ ЕЛЬ АКВА (Hierve el Agua) – «кипляча вода», місце, де і води не дуже щоб так, і окропом її важко назвати. Проте візуальна асоціація зрозуміла. Білі «потоки» ніби збігають скелястими стрімкими схилами з висоти 1821 м н.р.м., хоча при наближенні стають подібними не на киплячу воду, а на замерзлий водоспад. Фактично це навіть два «водограї», які височать над долиною на 50 та 90 м.
 
Та якщо вам пощастило піднятись до «витоків», ви побачите не лід навіть, але тверду породу, відклади високомінералізованих підземних вод, ТРАВЕРТИНИ, натічні утворення, фактично майже як сталактити у печерах.
 
Верхня частина гори складена карбонатними породами, які є водорозчинними. Тому підземні та дощові води у присутності вуглекислого газу розчиняють їх та насичуються гідрокарбонатом кальцію. На поверхні посеред кам’яного «панциря» можна побачити невеликі отвори та щілини, з яких, часом з булькотінням, подібно до . . . . .

Річка Темза

Річка Темза     Темзу справделиво називають головною і найбільш відомою рікою Великої Британії. Це не лише тому, що на її берегах розкинулося серце "Туманного Альбіону" - славетне місто Лондон, але й тому, що ця річка дійсно є найбільш повноводною серед тисяч інших річок цього острова (всього у Великій Британії налічують 57 тисяч річок). І хоч її загальна довжина лише 350 кілометрів, а площа басейну - 13 тис.км², це не заважає їй бути повноводною і судноплавною практично по всій довжині. Річка має дуже багато невеликих приток, як правих, так і лівих. Саме вони і забезпечують її величезну повноводність. У місці впадання в Північне море, Темза утворює найбільший острівний естуарій у світі. 
     Темза бере свій початок на височині Котсволд. Ширина річки в межах Лондона становить 200—250 м, а ширина естуарію від 650 м (біля східної околиці Лондона) до 16 км (поблизу гирла). Живлення переважно дощове. Середні витрати води . . . . .

Річка Конго

Річка Конго

10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО РІЧКУ КОНГО 

  1. Конго - друга за довжиною річка Африки, загальна довжина якої становить 4800 кілометрів, поступаючись лише Нілу; 
  2. Конго - це друга за повноводністю ріка в світі, і найповноводніша в Африці. Вона скидає в океан понад 45 тисяч м³ за одну секунду, і є за цим показником поступається лише Амазонці; 
  3. Конго - найглибша річка в світі. Максимальна її глибина становить 277 метрів. Далеко не останню роль глибина річки відіграє в тому, що це друга за повноводністю річка світу; 
  4. Річка Конго сформувалася відносно недавно, 700 тисяч років тому в період . . . . .

Західні Бескиди

Західні БескидиЗахідні Бескиди (Карпати)

     Як відомо, Бескиди є не лише в Україні, але й в сусідніх із нами Польщі та Словаччині. Для того, аби не плутати їх, географи ще на початку ХХ століття розділили їх на Західні та Східні. Обидва мальовничі масиви створюють єдину систему Бескидів - зовнішнього пасма Карпат, яке простягається від Чехії до України. 
     Західні Бескиди розташовані на території трьох європейських держав - Польщі, Словаччини та Чехії. Загальна площа 69 тис км², а середні висоти коливаються в межах 600-800 метрів, однак найвища їх точка - гора Баб'я-Ґура, яка лежить на кордоні Польщі і Словаччини має висоту 1727 метрів. Доречі вершина гори є найпівнічнішою точкою Словаччини (49° 35` пн ш., 19° 32` сх.д.). Дуже часто серед Бескидів виділяють третій масив - Центральні (або ж Низькі) Бескиди. Однак в більшості випадків їх розглядають як частину Західних Бескидів. Видатний український географ Володимир Кубійович у своїх наукових географічних працях вважав . . . . .

Антарктична Циркумполярна течія

Найвеличніша течія Землі

     Антарктична Циркумполярна течія - найдовша океанічна течія на нашій планеті. Ви мабуть здивувалися прочитавши її незвичну для Вас назву, адже на уроках географії вона Вам добре знайома під зовсім іншою назвою, а саме течія Західних Вітрів. Використовувати можна обидві назви, тому й ми будемо застосовувати більш звичну для всіх нас. 
     Течія Західних Вітрів дійсно є найдовшою, найширшою і найоб'ємнішою, і належить до холодних течій. Вона проганяє протягом року колосальний об'єм морської води. Це більше ніж всі інші холодні течії планети разом взяті. Її води неймовірно бурхливі, холодні і в буквальному розумінні "скажені". У моряків навіть існує епічна назва широт, якими проходить ця течія - "Ревучі сорокові", та "Скажені пятьдесяті". Власне ці назви й дають відповіді на питання про те, де протікає ця течія, а саме між 40 та 56° південної широти. Загальна довжина течії Західних Вітрів становить 28,5 тисяч кілометрів, а ширина коливається в межах від 700 до 3200 кілометрів. Найвужчою течія є в протоці Дрейка (750 кілометрів), але саме в ній вона проявляє свій характер сповна. До того ж течія Західних Вітрів єдина на планеті, яка перетинає всі меридіани Землі. 
     "Океанічна" приналежність течії Західних Вітрів на сьогодні досить дискусійна. Найбільш офіційно . . . . .
 

Шелехівське озеро

Шелехівське озеро     ШЕЛЕХІВСЬКЕ ОЗЕРО - ОЗЕРО В УКРАЇНІ, гідрологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення в СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ. Розташоване серед лісового масиву, на північ від села Межиріч, що на південний захід від міста Сум. Озеро має давню історію і безліч легенд про його походження. На думку вчених, воно утворилося ще в часи льодовикового періоду. Величезні зрушення гори загородили дорогу талим водам і створили 
крижану водну гущавину площею в 7 гектарів. Вода в озері прозора, чиста.  
     Озеро увійшло в історію краю. Саме тут, у середині XVII cтоліття, з'явилися козаки-переселенці з Правобережжя на чолі з сотником Селеховським ( від нього і походить назва озера), щоб заснувати  місто-фортецю Межиріч, яка потім стане одним із центрів українського гончарства.
     З висоти пташиного польоту . . . . .

Горіх волоський

Горіх волоськийГОРІХ ВОЛОСЬКИЙ, також горіх грецький (Juglans regiа L.)

Назва походить від назви Волощини (Молдова ), звідки він, ймовірно, поширився на Україну. Батьківщиною волоського ( грецького ) горіха є територія від східної Туреччини й Лівану до північно- західної Індії. Пліній у своїй "Naturalis historia" повідомляє, що греки привезли це дерево до Європи в Vll - V століттях до н.е. Нині вид широко культивується у помірних регіонах світу.
Горіх волоський - високе дерево ( до 30- 35  м ) заввишки родини горіхових (Juglandaceae ) з кулеподібною, розлогою кроною. Стовбур товстий і гіллястий, вкритий ясно-сірою корою з поздовжніми тріщинами. Листки великі, чергові, непарноперисті з 7-11 листочками, які при розтиранні мають приємний характерний запах. Квітки одностатеві, рослина однодомна, роздільностатева - на одному дереві є окремо чоловічі й окремо жіночі  квітки. Цвіте у квітні - травні. Плід - несправжня кістянка, округлої або яйцеподібної форми, зверху покрита . . . . .

Сторінки