21 березня - міжнародний день лісів
Ліси і людство пов’язані нерозривно. Не буде перебільшенням сказати, що існування людей майже неможливе без лісів. Вони – джерело цінних ресурсів, виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ, домівка для багатьох рідкісних видів рослин та тварин.
Разом з тим, ліси виконують й інші функції, про які мало хто здогадується:
Запобігають повеням. Це відбувається за рахунок того, що корені й крони дерев утримують та поглинають воду під час дощів або танення снігу. Після цього повільно і акуратно віддають її – і в результаті річки не переповнюються протягом тривалого часу.
Запобігають посухам. Це пов’язано з тим, що лісовий ґрунт більш проникний для води, тому там вона затримується довше. Крім цього, під час дощу краплі води затримуються на великій площі листя дерев, після чого випаровуються, зволожуючи повітря.
Протидіють ерозіям та зсувам ґрунту. Дерева міцно утримують своїм корінням ґрунт, вбирають воду і запобігають зсувам на схилах.
Ведуть боротьбу зі шкідниками. Наявність лісів або хоча б лісосмуг навколо полів дозволяє значно зекономити на боротьбі зі шкідником і покращити врожаї. Це пов’язано з тим, що ліси є оселею для безлічі тварин – природних ворогів шкідників польових культур.
Охолоджують міста. У містах температура повітря на кілька градусів більша, ніж за їхніми межами. Дослідження великих міст України показало, що найбільш прохолодні райони розташовані якомога ближче до зелених насаджень. Це відбувається завдяки процесам випаровування вологи деревами.
Очищують повітря. Дерева здатні поглинати гази-забруднювачі (діоксид сірки, фториди, озон, оксиди азоту та ін.), а також на них постійно осідають тверді частинки пилу, які потім змиваються дощами.
В наш час ліси потерпають від ряду чинників. Серед них найбільший вплив спричиняють лісові пожежі, незаконна вирубка, шкідники та хвороби лісових насаджень. Також, істотний вплив має і зміна клімату, яка спричиняє всихання лісів та призводить до аномальних природних явищ – буревіїв, вітровалів, посухи. Також з процесами потепління збільшується розмноження шкідників дерев.
Проблема збереження і відновлення лісу та його багатств стоїть сьогодні в ряду найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу. Основними способами порятунку лісів є: їх раціональне використання, боротьба з незаконною рубкою, охорона від пожеж, своєчасне проведення санітарних рубок і поєднання їх з іншими методами боротьби зі шкідниками та, звичайно ж, висадка лісів. Тож цінуйте лісові екосистеми та долучайтеся до простих кроків щодо їх збереження!