27 вересня — свято Воздвиження Хреста Господнього. У давні часи римські імператори робили численні спроби знащити навіть найменші спогади про життя й діяння Ісуса Христа, про священні місця, із ним пов’язані. Один з імператорів — Андріан — віддав наказ засипати землею священну гору Голгофу, а також Гроб Господень. На штучно створеному імператором пагорбі було збудовано.святилище богині Венери та поставлено статую бога Юпітера.
Протягом тривалого часу на цьому місці збиралися язичники для виконання культових дій, зокрема жертвоприношень. Але минуло 300 років, і християни знайшли Гроб Господень та хрест Божий. Ця визначна для всього віруючого люду подія сталася за часів Костянтина Великого, першого з римських імператорів який прийняв рішення припинити гоніння християн (за легендою, він побачив на небі знамення Боже — хрест із над писом: "Цим переможеш"). Намагаючись виконати волю Божу, Костянтин Великий відправив до Єрусалима царицю Гелену, свою матір, щоб вона доклала максимум зусиль задля віднайдення хреста й Гробу Господніх. Тривалий час ї пошуки не мали успіху, назважаючи на всі старання. І на решті святині було знайдено під храмом язичницької богин Венери.
Храм негайно зруйнували й витягли на світ Божий християнські цінності: Гроб Господень, хрест, на якому було розпято Спасителя, та чотири гвіздки, якими начебто було прибито Сина Божого до хреста. За деякими переказами, було знайдено не один, а цілих три хрести й дощечку з написом, зробленим за наказом Понтія Пілата. Патріарх Макарій вирішили дізнатися, на якому ж саме хресті було розіп’ято Ісуса Христа, тому почав накладати по черзі кожен хрест на по - покійного. Коли на людину було покладено хрест Господній, мрець ожив.
Отже, люди знову отримали можливість поклонятися хри-стиянським святиням. Вони побачили диво, що сталося, і просили патріарха Макарія воздвигнути хрест Господній, щоб віруючі люди могли бачити його бодай здаля.
Цариця Гелена після всіх цих подій привезла до Єрусалима часточку від хреста Господнього та знайдені гвіздки. Костянтин Великий віддав наказ побудувати в Єрусалимі храм на честь Христового Воскресіння. Наступного дня після освячення цього нового храму (IV століття) було встановлено святкування Воздвижения хреста Господнього.
У народі це свято називають значно коротше — Здвиженням.
Від цього дня птахи відлітають до вирію, настають холоди, "земля на Здвиження ближче до зими движеться". За народними уявленнями, не можна ходити сьогодні до лісу, оскільки до вирію не тільки летять птахи, але й повзуть змії, тому прогулянка може бути небезпечною.
За однією з легенд, маленька дівчинка не послухалася дорослих і пішла цього дня до лісу. У лісі вона заблукала, а в темряві не розібрала дороги й упала в яму зі зміями. В огидній ямі, наповненій слизькими зміями, провела дівчин-ка всю зиму, і тільки навесні вдалося їй вилізти з ями та знайти дорогу додому.