Чому влітку спекотно, а взимку холодно?

зима літоВідповідь на питання: причина в куті нахилу осі Землі.
Наша планета Земля рухається навколо Сонця, а сама земна вісь розташована під кутом до площини цього руху. Навколо Сонця Земля обертається по еліптичній орбіті, близькій до кругової, зі швидкістю близько 107 000 км / год в напрямку із заходу на схід. Середня відстань до Сонця 149 598 тис. км.
Через еліптичну форму орбіти відстань між Землею і Сонцем різниться. Найближча на орбіті точка до Сонця називається «Перигелій» - в цей момент до зірки приблизно 147 млн. кілометрів. Найдальша носить назву «Афелій» - 152 млн км. 3% різниці в відстані призводять до приблизно 7% різниці в кількості сонячної енергії, яку Земля отримує в момент знаходження в цих місцях орбіти.
Але головне, що змінюється не відстань, а кут падіння сонячних променів на поверхню, - тому і існують пори року.
Вісь планети утворює з орбітальною площиною кут 66,56 °. Відповідно, площина екватора утворює кут 23,44 ° з площиною екліптики. Якби не цей нахил, то день і ніч в будь-якому місці Землі були б однаковими за тривалістю, а вдень Сонце протягом усього року піднімалося б на одну висоту.
На екваторі немає пір року, тому що він завжди знаходиться на одній - і близькій - відстані від Сонця. Протягом календарного року сонячні промені на екваторі падають на землю прямовисно (під прямим кутом), добре прогріваючи поверхню і повітря над нею. Посуті, там завжди літо. А чим ближче до екватора, тим довше літо і коротша зима.

Ольга Уманська Центр прогнозів ОДЕКУ