Чорноморський біосферний заповідник

Чорноморський біосферний заповідник розташований у Голопристанському районі Херсонської області та Очаківському районі Миколаївської області на північно-західному узбережжі Чорного моря. Заповідник утворений у 1927 p., а з 1933 р. став самостійною природоохоронною та науково-дослідною установою, з 1975 р. віднесений до водно-болотних угідь міжнародного значення. У 1984 р. його включено до міжнародної мережі біосферних заповідників. До складу Чорноморського біосферного заповідника входять ділянки на Кінбурнському півострові (Івано-Рибальчанська, Солоно-озерна, Волижин ліс), ділянки приморського степу (Ягорлицький Кут і Потіївська ), східна частина Тендрівської затоки з островами Тендрівська Коса, Бабин, Смалений Острів та ін., а також острови Довгий, Круглий і Кінські у Ягорлицькій затоці. Загальна площа заповідника 87 348 га, з них буферна зона — 30300 га. (Ягорлицька затока). Є охоронна зона (пл. 11 011 га).

   Природні заповідні об'єкти України.

   Природні заповідники.

Назва

Дата заснування

Площа, тис. га

Природна країна, зона, ПТК

Адміністративна область

Горгани

1996

5344,2

Українські Карпати

Івано-Франківська

Дніпровсько-Орільський

1990

3,8

Степова

Дніпропетровська

Дунайські плавні

1988

14,9

Степова, плавні

Одеська

Єланецький степ

1996

1675,7

Степова

Миколаївська

Канівський

1931

2,0

Лісостепова

Черкаська

Карадазький

1979

2,9

Субтропічний середземноморський

АР Крим

Кримський

1991

44,2

Кримські гори

АР Крим

Луганський

1968

1,6

Степова

Луганська

Медобори

1990

10,4

Лісостепова

Тернопільська

Мис Мартьян

1973

0,2

Південний берег Криму

АР Крим

Поліський

1968

20,1

Мішано — лісова

Житомирська

Розточчя

1984

2,1

Лісостепова

Львівська

Український степовий

1961

2,7

Степова (лісостепова)

Донецька, Сумська

Ялтинський

1973

14,5

Кримські гори

АР Крим

Біосферні заповідники

Асканія-Нова

1921

33,3

Степова

Херсонська

Карпатський

1968

63,2

Українські Карпати

Закарпатська

Чорноморський

1927

87,3

Степова, Чорне море

Херсонська, Миколаївська

  

Природні національні парки

Азово-Сиваський

1957

53,5

Степова

Херсонська

Вижницький

1995

915,0

Українські Карпати

Чернівецька

Карпатський

1980

50,3

Українські Карпати

Івано-Франківська

Подільські Товтри

1996

261,3

Лісостепова

Хмельницька

Синевир

1989

40,4

Українські Карпати

Закарпатська

Шацький

1983

32,5

Мішано — лісова

Волинська

Святі гори

1997

40,589

Степова,

Донецький

Кряж

Донецька

 

Рослинність окремих ділянок різноманітна. На лісостепових ділянках збереглися невеликі гаї-кілки, утворені дубом звичайним, березою дніпровською, осикою, вільхою клейкою; у підліску та на узліссях ростуть бузина, терен, крушина тощо. У трав'яному ярусі — конвалія звичайна, проліска дволиста, чина лісова, купина пахуча, валеріана лікарська. Кілки поєднуються з піщаними степами, для яких характерні костриця, кипець пісковий, повила дніпровська, житняк, а також ендемічні види (волоніка, цибуля савранська, кермек, юринея, козельці дніпровські). Степові ділянки Потіївська та Ягорлицький Кут розташовані на другій терасі Дніпра, мають рівнинний, місцями слабохвилястий рельєф з блюдцеподібними зниженнями, іноді заповненими водою. Велику площу займає солончакова рослинність, представлена формаціями солонцю європейського, сарсазану, меншу площу — засолені луки та опустелені типчаково-полинові степи. Рослинність островів галофітна, галофітно-лучна, галофітно-гідрофільна і псамофітно-ксерофітна (на Тендровській Косі). У складі останнього угруповання багато ендеміків.

  Всього у флорі Чорноморського біосферного заповідника налічується близько 600 видів вищих рослин, з них 13 занесені до «Червоної книги України» (зозуленцеві, ковила, тюльпан білоцвіт літній та ін.). Багатий і різноманітний тваринний світ Чорноморського біосферного заповідника, особливо орнітофауна. Тут зареєстровано близько 300 видів птахів, з них понад 145 гніздяться, решта зимують або залітають, зокрема на відпочинок під час міграцій; 22 види — рідкісні зникаючі. На території заповідника чотири основні орнітологічні комплекси: птахи деревно-чагарникових насаджень, відкритих просторів, водно-берегові та синантропні. До першого належать горобинні, кулики, чаплі, хижаки (шуліка чорний, боривітер, кібчик, чеглок, лунь болотяний, сова вухата); акліматизовано фазана. З рідкісних видів зимує орлан — білохвіст, занесений до «Червоної книги України». На відкритих просторах водяться жайворонки, перепілка, куріпка сіра, лежень, дерихвіст степовий, трапляються ( на прольоті) дрохва, стрепет, журавель степовий, а також журавель сірий, занесені до «Червоної книги України». Найбільш чисельні і різноманітні водно-берегові птахи: понад 60 видів гніздиться та близько 190 — на прольоті. На островах Тендрівської та Ягорлицької заток більше мартин і крячок. Тут гніздяться качки, багато куликів. На островах зустрічається чорноголовий реготун. Затоки чорноморського біосферного заповідника — місця зимівлі та линяння водоплавних птахів, зокрема лебедя-шипуна, лебедя-кликуна, крижня, гагари, норців, крохалів, черні. Ссавці представлені 44 видами, серед яких — козуля європейська, свиня дика, лисиця, куниця кам'яна, заєць — русак, їжак, єнотовидний собака; трапляється тхір степовий, занесений до «Червоної книги України».

  Національними природними парками в Україні є Шацький, Азово-Сиваський, Синевір. Один із описів цих об'єктів наводимо за професором С. Стойком, з доповненням авторів.

 

Розділ сайту: