ДАНСЬКА ПРОТОКА
Дуже цікавою із точки зору географії є Данська протока - одна із восьми міжконтинентальних проток світу, яка протікає між Гренландією та Ісландією. Статус "міжконтинентальної" їй забезпечує той факт, що острів Ісландію традиційно відносять до Євразії, в той час як Гренландію - до Північної Америки. Також протока сполучає два океани - Атлантичний та Північний Льодовитий. Значно рідше протоку називають Гренландською.
Дном Данської протоки пролягає Гренландсько-ісландський поріг - підводна височина, яка з'єднує підводні основи островів Гренландія та Ісландія. Поріг перешкоджає водообміну між Атлантичним океаном і Гренландським морем Північного Льодовитого океану, внаслідок блокування водних потоків, температура води на глибинах, що перевищують 400 метрів, на північ від порогу становить -1°C, на південь від нього близько +8°C. На дні протоки знаходиться найбільший із нині відомих підводних водоспадів. Водоспад стікає на західній стороні Данської протоки. Його протяжність становить близько 160 кілометрів, а вода падає на 3505 метрів з Гренландського моря в море Ірмінгера, яке розташоване з протилежного боку протоки.
Довжина Данської протоки становить 450 кілометрів, а ширина - близько 300 кілометрів. Протягом більшої половини року протокою рухаються айсберги. В міжнародному судноплавстві значення протоки незначне. Вважається що першими хто перетнув протоку були вікінги у Х столітті, однак документальних підтверджень цьому немає. Втім вікінги дійсно могли плавати цією протокою, коли наблизилися берегів Гренландії.