Економіко-географічне положення України

Економіко-географічне положення (ЕГП) — це положення певного економіко-географічного об’єкта щодо інших об’єктів, які мають для нього господарське значення (транспортних шляхів, державних кордонів, населених пунктів, джерел сировини та енергії). Увів це поняття в науку М. М. Баранський.

Україна — держава Центрально-Східної Європи, яка лежить між 45° і 53° пн. ш. Її площа становить— 603,7 тис. км2, населення — 46,83 млн. чол. (на 01.04.2006 р.).

Площа України не змінювалася з 1954 року, а з 1991 p., після проголошення її незалежності, відбулося уточнення на місцевості державного кордону України із країнами СНД (Росією, Молдовою, Білоруссю).

Кордони держави — лінії, що визначають межі території держави, встановлюються за домовленістю між сусідніми державами. Поділяються на сухопутні й водні.

Морські кордони держави — відділяють територіальні води держави від відкритого моря або територіальних вод інших держав.

Територіальні води — прибережна смуга моря, якою прилегла держава володіє як своєю територією. Ширина територіальних вод 12 морських миль (1 миля = 1,85 км).

Лінії кордону наносяться на географічну карту.

Довжина сухопутного державного кордону України становить 5740 км, морського — 1960 км. Загальна довжина кордону — 7700 км. Україна омивається на півдні водами Чорного та Азовського морів, через протоку Босфор і Дарданелли має вихід у Середземне море. Густа залізнична мережа, нафто- і газопроводи зв’язують Україну з Росією, Казахстаном, країнами Азії й Закавказзя. Це надає певні економічні переваги (транзит вантажу). По річці Дунай Україна здійснює зовнішньоекономічні зв’язки із країнами Центральної Європи. Гори Карпати не перешкоджають розвитку автомобільних шляхів.

Країни, з якими Україна має кордони на суші

Протяжність кордонів, км

Столиці країн-сусідів

Росія

1270

Москва

Білорусь

1084

Мінськ

Польща

543

Варшава

Словаччина

99

Братислава

Угорщина

135

Будапешт

Румунія

625

Бухарест

Молдова

1191

Кишинів

Таким чином, Україна має вигідне ЕГП, однак, залежність країни від поставок енергоносіїв з Росії впливає на нього негативно.

Геополітичне положення

Геополітичне положення країни — положення держави щодо інших країн з погляду її загальнополітичних, економічних і воєнно-стратегічних інтересів, їхньої масштабності, стабільності, надійності, перспективності. Цей термін уживається як тотожний поняттю політико-географічне положення (ПГП).

Україна на заході межує із постсоціалістичними країнами Європи. Наша держава заснувала Чорноморську економічну асоціацію країн, що сприяло зміцненню її позиції.

У той же час Україна є «буферною зоною» між Західною Європою й Росією, що не завжди має позитивне значення. Питання щодо кордону з Росією в межах акваторії Азовського моря, розподіл Чорноморського флоту, маяків теж несприятливо впливають на безпечний розвиток країни, тому геополітичне положення України є складним.

Відповідно до Конституції, Україна є унітарною державою, парламентсько-президентською республікою. Вищим органом законодавчої влади є Верховна Рада України. Голова держави — Президент України. Вищий орган виконавчої влади — Кабінет Міністрів України.

Адміністративний поділ

Адміністративно-територіальний устрій — поділ території держави на частини, зумовлений її суттю, завданнями та функціями. Його мета — ефективна організація і функціонування державного механізму, особливо органів місцевого самоврядування.

Одиниці адміністративно-територіального устрою України

Адміністративні області

Автономна республіка

Райони

Міста

Сільські ради

Міста зі спеціальним статусом

24

Автономна Республіка Крим

485

454

9531

Київ

Севастополь

До 1991 року Україна належала до середньо розвинутих індустріальних країн. Тривала економічна криза та непослідовність економічних реформ сприяли зниженню рівня економічного розвитку країни.

Україна на карті світу

За площею Україна посідає 3-є місце серед країн СНД, 1-е місце в Європі та 40-е у світі; за чисельністю населення — 2-е місце серед країн СНД, 6-е місце в Європі та 25-е у світі.

Україна посідає провідне місце за обсягами таких видів продукції:

І місце у світі за запасами природної сірки й озокериту;

ІІ місце в Європі за запасами ртуті та з виробництва вугілля (після Великобританії); у світі — з виробництва соняшникової олії (після Росії); з валового збору цукрового буряка (після Франції);

ІІІ місце у світі з виробництва марганцевих руд;

V місце у світі з виробництва сталі й мінеральних добрив (після США, Китаю, Японії, Росії); літакобудування;

VI місце — з ракетобудування; у світі — за запасами урану;

VII місце — з виробництва пшениці (після Китаю, США, Індії, Росії, Франції, Канади); з виробництва залізної руди.

Україна є лідером з розробок нових технологій (вирощування монокристалів, синтез алмазів тощо).

Посідає 74 місце серед 162 країн світу за індексом людського розвитку.

Україна — член ООН, ЮНЕСКО, Ради Європи, Організації з безпеки та співробітництва у Європі, член СНД й інших міжнародних організацій.

Розділ сайту: