Процес конденсації – це перехід із газоподібного в рідкий стан. Конденсація може відбуватися за двох умов:
1. е > Е,
2. td не менше, ніж t,
де td – температура точки роси, t – температура повітря.
Найчастіше конденсація проходить другим шляхом, коли температура повітря знижується до температури точки роси. Основними процесами, що призводять до цього, є:
- радіаційне охолодження діяльного шару поверхні та приземного шару повітря. Внаслідок цього процесу утворюються гідрометеори та тумани;
- адвекція теплого повітря на холодну підстильну поверхню;
- перемішування повітряних мас з різною температурою, що найчастіше відбувається в межах фронтальних розрізів, та висхідний плин повітря по фронтальному розрізу;
- адіабатичний підйом повітря на висоти більші, ніж висота рівня конденсації.
Конденсація водяної пари в атмосфері завжди відбувається за участю ядер конденсації. В реальній атмосфері завжди є велика кількість розчинних та гігроскопічних частинок, що виступають ядрами конденсації. Їх розміри коливаються від 0,1 до 1 мкм. Якщо їх розмір менший 0,2 мкм, то їх називають ядрами Айткена. Ядра від 0,2 до 1 мкм – великі ядра конденсації, понад 1 мкм – гігантські ядра конденсації. Роль ядра конденсації полягає в тому, що воно внаслідок своєї гігроскопічності збільшує стійкість утвореного комплексу краплі.
За своїм походженням ядра поділяються на:
- ядра морського походження (солі) – близько 20% всіх ядер;
- ядра згоряння та органічного розкладу речовини – 40%;
- частинки грунту – 20%;
- ядра нестабільного походження (наприклад вулканічний пил).
В процесі конденсації беруть участь лише ті ядра, що можуть активізуватися при пересиченні 0,2-0,8%.
Причиною коагуляційного росту крапель може бути турбулентне перемішування, броунівський рух, електростатична взаємодія та гравітація. Коагуляція – це процес укрупнення крапельних комплексів внаслідок співударіння крапель між собою. Найбільш важливу роль відіграє гравітаційна коагуляція. Під дією гравітації краплі у хмарі рухаються вниз і при цьому захоплюють дрібніші крапельки.
Першодрук: geograf.com.ua