Конус географічний (Conus geographus) – це равлик-хижак, до того ж один з найотруйніших у світі. Вдень він ховається у піску, а вночі виповзає на полювання. Помітивши неподалік рибу, географічний конус починає повільно наближатися до неї. Як тільки він виявляється поруч зі здобиччю, конус впивається в неї своїм висунутим із ротової порожнини гарпуноподібним зубом. Після цього в тіло жертви надходить суміш із сотні різних токсинів, що майже миттєво паралізують невелику рибу, і лише деякі м'язи спини і хвоста продовжують судомно посмикуватися. Жертва не може робити різких рухів, отрута одурманює жертву, вона не чинить опір і втягується в рот-воронку хижого молюска.
Черепашка (мушля) географічного конуса велика, має овально-конічну форму, товстостінна, здута і асиметрична. Поверхня раковини гладка. Загальне забарвлення білувате або бежеве, з тонкою «в'яззю» і розпливчастими плямами коричневого кольору - з візерунком, що нагадує географічну карту. Звідси його назва. Вершина мушлі невисока, з невиразною короною. Мушля, як і в інших рибоїдних видів, має розширене гирло.
Отрута географічного конуса дуже небезпечна і для людини. Часто незвичайно розфарбована мушля конуса спонукає людину забрати равлика собі як сувенір. У таких випадках живий конус починає захищатися і жалити потенційного супротивника своїм зубом. У 70% випадків це призводить до смерті.
Натураліст Роб Бредл, який вивчав природу Австралії, зазначав, що загибель людини відбувається протягом двох - п'яти хвилин після влучення конотоксину в кров. Відразу після укусу людина не відчуває болю, але потім настає параліч мускулатури. Швидка дія конотоксину сприяла появі назви - «отрута викуреної сигарети». Під цим епітетом мається на увазі, що небезпечна речовина діє так швидко, що в людини залишається час викурити лише одну сигарету. Тому рекомендуємо Вам уникати зустрічі із цим небезпечним молюском, і пам'ятайте, що паління також небезпечне для здоров'я людини.
Джерело: Kostyantyn Khimichenko
Розділ сайту: