О цій порі поєднується світло, яке утворилось в липні від запалених любов'ю людських душ, та небесний серпанок, який зійшов у серпні на землю, щоб захищати земне життя від нечистої сили.
В результаті цього поєднання для продовження життя в різних його проявах створюються певні умови, які у слов’ян названі вирієм, коловоротом. Завдяки чому в природі одне змінює інше, й таким чином все повторюється знову й знову.
Процес утворення вирію українці назвали вереснем від двох давніх слов’янських слів – вир та єси (тобто є), що вимовляється як вересень.
Кульмінація створення вирію наступає з приходом бабиного літа у вересні, що приносить тепло на декілька осінніх днів. Іноді бабине літо так і не наступає – це говорить про те, що в липні люди даної місцевості мало створили в своїх душах любові та світла.
Багато дослідників українських звичаїв та народного календаря назву місяця пов’язують з цвітінням о цій порі вічнозеленої рослини вересу. Та це зовсім не так, бо верес починає цвісти ще в липні й до вересня може відцвісти, якщо холоди починаються від Спасу (19 серпня). Тому цвітіння вересу не може бути характерною ознакою цього місяця.
Скоріш за все, не місяць назвали назвою рослини, а рослину назвали вересом за те, що вона уособлює характерні ознаки безкінечного коловороту в природі. Наприклад, однією з таких ознак є те, що верес - вічнозелена рослина. Верес може цвісти у вересні тільки якщо наступає бабине літо, бо любить сонячне світло.
Верес росте по сухих і вогкуватих піщаних місцях, більше в соснових і мішаних лісах, на галявинах, сухих горбах, на лісових луках, при дорогах, в нечорноземній смузі, рідше в чорноземній.
Багатьма дивовижно-цілющими властивостями наділена ця рослина. Лікувальні властивості вересу також підкреслюють особливість цього місяця. Вересовими чаями "відпоювали" переляк у дітей і дорослих, виводили людину з пригніченого стану. Вересом лікують нервові, психічні та серцеві розлади, які часто виникають з вини самої людини. Наприклад, коли людина не поважає та не любить інших людей, часто говорить неправду, зайве обіцяє, знаючи, що не зможе виконати свої обіцянки. Також верес лікує хвороби нирок, сечового та жовчного міхура, підшлункової залози, які виникають від надмірної дратівливості, жадібності, злості.
Верес дуже добрий осінній медонос, який часто дає продуктивний взяток. Бджоли відвідують верес охоче і беруть багато нектару саме в той період, коли інші високопродуктивні медоноси відцвітають, або вже відцвіли. Взяток з нього сприяє розвиткові розплоду бджіл на зиму. Медопродуктивність його 60-100 кг з 1 га. У теплу мало дощову погоду з великих масивів вересу одна бджолосім'я збирає по 8-25 кг меду. Мед з вересу темно-жовтого і червоно-бурого кольору, густий, запашний, трохи терпкуватий. Порівняно з медом з інших рослин він містить більше мінеральних, білкових та інших речовин.
У маловрожайні на сіно роки верес заготовляють на зиму для годівлі корів і коней. Найбільш поживний верес у фазі цвітіння та дуже корисний навесні, коли мало зелених кормів. Він придатний для приготування трав'яного борошна. Кормові якості вересу зумовлені наявністю солей кальцію, натрію, калію, фосфору, а також каротину, у зв'язку з чим він дуже корисний для молодняку та лактуючих тварин. За поживністю верес поступається перед луговим і лісовим сіном, але кращий від вівсяної соломи. У 100 кг корму міститься 35 кормових одиниць і до 5 % протеїну.
Судячи з властивостей вересу, можна зробити висновок, що він захищає землю від поширення пісків – росте на піщаному грунті. Верес зміцнює тварин та сприяє їх розплоду.
Верес лікує та відновлює здоров'я людей, особливо психічний стан, що згодом впливає на їхній світогляд, поведінку, ставлення до інших людей. Тому люди у вересні схильні змінювати свою думку та рішення як на краще, так і на гірше.
Ця схильність людей до змін віддзеркалюється у погоді цього місяця, через що й говорять про вересень, як нестійкий місяць. «Вересневий час — сім погод у нас». Здавна помічено, що чим теплішим буде вересень, тим пізніше настане зима. Грім у вересні віщує теплу осінь.
У вересні народжуються люди з певними особливостями. Православних людей, що народились у вересні можна поділити на два типи. Перший тип - якщо людина народилась доношеною (зачаття сталось у різдвяний піст), то вона не стійка у своїй вірі, може змінювати переконання та приймати унію, католицтво, потім знову повертатись до православної віри, або навіть зовсім зректись християнства.
Другий тип – якщо людина народилась раніше строку, наприклад, 7 місячною (зачаття сталось після Різдва), в такому випадку вона несе на собі якусь визначну місію, навіть, якщо вона каліка.
Помирають православні люди у вересні від образи на свою рідню, від впливу на них нечистої сили. В такому разі покійники можуть зовсім не снитись своїм близьким та родичам або снитись напередодні релігійних свят, щоб виказати їм свої докори й розбудити їх сумління.
За українською традицією у вересні люди намагаються виконати свої обіцянки. Тому в цьому місяці починають справляти весілля ті, хто дав слово одружитись. Хлібороби, що дали обіцянку доглядати землю під час першої борозни на весні, у вересні орють землю та сіють озимину. Ремісники починають своє ремесло, учні розпочинають навчання й тощо.
Джерело: http://dna.com.ua