Міжнародний день лісів

полісся

21 березня відоме всьому світу як Всесвітній день лісів. Цей день відзначає значення і внесок лісів та лісового господарства в життя суспільства. Щороку в цей день фахівці з усього світу знаходять час для обговорення корисностей лісу. Населення може дізнатися як відбувається, або ж має відбуватись,  стале управління лісами, невиснажливе використання лісових ресурсів (без завдання шкоди лісовим екосистемам) з метою їх збереження для майбутніх поколінь.

Цю традицію було започатковано в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, метою яких було обговорення важливості вміння цінувати значення власних лісових ресурсів. Так і зародилася ідея проголошення Всесвітнього дня лісів, яка одразу ж була підтримана Організацією ООН з питань продовольства та сільського господарства (ФАО). Європейська конфедерація сільського господарства зазначила, що цей день має бути набагато важливішим за Всесвітній день дерева. «Всесвітній день лісів потрібно використовувати для розповсюдження інформації щодо всіх аспектів багатства лісу, представлених з трьох точок зору: виробництво, захист та відновлення, а також їх зв’язок із заповіданням», – було зазначено конфедерацією.

Всесвітній день лісів святкується в день весняного рівнодення в Північній півкулі, що за традицією вважається першим днем весни і є символом нового життя та нових починань. Звичайно в Південній півкулі цей день є днем осіннього рівнодення, але в будь-якому випадку даний період є сприятливим для посадки та росту дерев.

З того часу багато країн перейняло цю практику. В школах і громадських закладах Нігерії з’явилися афіші на честь Всесвітнього дня лісів, які містили заголовок «Наша лісова спадщина». В США в Президентській промові щодо підсумків роботи за тиждень було відмічено Всесвітній день лісів та проведення церемоній, з метою висвітлення ролі лісів та лісового господарства в житті кожної людини.

В Австралії національний комітет, з метою репрезентації регіонів, територій, університетів та лісопромислових підприємств, розпочав кампанію, що включала вільне розповсюдження буклетів («Ліси назавжди», «Лісове господарство – екологічно допустима промисловість») та 15-хвилинного відеофільму.

В багатомовній Швейцарії преса, радіо та телебачення заохочувалися та підтримувалися інформаційними службами органів державного управління в лісовому господарстві. Інформаційні випуски французькою, німецькою та італійською мовами роз’яснювали наскільки важливу роль відіграють ліси та лісове господарство в економіці, в захисті та збереженні навколишнього природного середовища, в гірській спадщині, а також в культурі населення Швейцарії.

Ліси України сформовані понад ЗО видами деревних порід, серед яких домінують сосна (Pinus silvestris), дуб (Quercus robur), бук (Fagus silvatica), ялина (Рісеа abies), береза (Betula pendula), вільха (Alnus glutinosa), ясен (Fraxinus excelsior), граб (Carpinus betulus), ялиця (Abies alba). Хвойні насадження займають 42 % загальної площі, зокрема сосна — 33 %. Твердолистяні насадження становлять 43 %, зокрема дуб і бук — 32 %. 

Україна, незважаючи на невелику лісистість території, за площею та запасами лісу є європейською лісовою державою. За площею лісів Україна посідає восьме місце в Європі (не враховуючи Росію). 

Як важає лідер Партії Зелених України Тетяна Кондратюк, сьогодні проблема збереження лісів України стоїть дуже гостро. Адже, не має жодного регіону в країні, де б не існувало порушень у лісній зоні, як то незаконна вирубка лісових насаджень, пожежі, утворення стихійних сміттєзвалищ тощо. Але прийшов час зупинитися і усвідомити, що своїми бездумними діями ми руйнуємо свій життєвий простір, без якого загине все живе. Ліс – це не тільки «легені планети, це середовище проживання третьої частини всіх видів рослин, тварин і грибів, що існують на планеті. Без лісу вмирають річки і озера, без лісу світ стає мертвою пустелею.

Так, в Україні лісовий фонд становить 10,8 млн. га. Це 15,7 відсотків території країни, але не варто забувати, що значна площа лісів зростає у зоні радіоактивного забруднення, а тому виходить, що не такий вже й великий запас наших «зелених легенів» і він потребує невідкладного захисту. 

Нам вкрай необхідна реалізація державної політики щодо запровадження сталого управління лісами та охорони навколишнього природного середовища. На законодавчому рівні необхідно забезпечити повноцінну нормативно-правову базу для покарання правопорушників, які самовільно господарюють на території наших лісів. Адже жодний штраф, який сьогодні сплачують правопорушники, не може компенсувати  руйнівні наслідки   нищення живої природи.

Рік лісу проголошений ООН став закликом до всього людства про охорону і захист зеленого скарбу планети. Це повинно стати для кожного з нас головною часткою особистого світосприйняття.

* Ландшафтный дизайн одно из направлений озеленнения небольшого участка. Одной из ведущих компаний на рынке ландшафтного дизайна является Украинский центр ландшафтного мастерства «Флорахауз». Создание проектов ландшафтного дизайна сада, выполнение полного комплекса работ по благоустройству частных усадеб, садов и парков, выращивание декоративных растений и импорт растений из ведущих европейских питомников - основные постулаты нашей работы.

Першодрукhttp://greenparty.ua/

Ключові слова: