Синоптики, як і чиновники, лікарі, вчителі, сантехніки, журналісти, вчені, будівельники тощо іноді помиляються. Але чомусь саме синоптичні помилки стають поштовхом до масового осуду, повного заперечення вдалих прогнозів та вимагання суворого покарання. Сайт Opogode.ua розпитав Наталку Діденко про те, чому ж синоптики помиляються, і яку відповідальність несуть за свої прогнози.
- В історії були випадки, коли синоптиків серйозно карали за недостовірні прогнози?
- Колись, у далекі радянські роки, розказували, що за особистим наказом Сталіна було розстріляно всю зміну синоптиків, коли не справдився прогноз погоди на час проведення важливого авіашоу. Не такий жахливий, але вже достовірний факт покарання синоптиків був зафіксований у Москві, коли екс-мер Лужков позбавив фінансування московське відділення Росгідромету, поки не буде введена матеріальна відповідальність за недостовірні прогнози. І поки уряд не підпише угоду про фінансові стосунки такого штибу, гроші синоптикам не давати. А працівники місцевих адміністрацій в Нідерландах в позаминулому році закликали штрафувати тих синоптиків, чиї прогнози не справдилися, при цьому голова туристичної асоціації заявив про суттєві збитки для туризму, коли люди залишилися вдома, а не поїхали на природу, прослухавши метеоповідомлення... І таких випадків дуже багато!
- Ого! Хіба таке ставлення чиновників до помилок синоптиків виправдано?
- Ми схильні перебільшувати помилки синоптиків. Адже практично неможливо, щоб синоптик внаслідок неуважності чи свідомо склав неправильний прогноз погоди. Діяльність атмосфери вивчена вкрай недостатньо і навіть за таких умов справджуваність прогнозів погоди доволі висока. Наприклад, по Києву на добу вона досягає і перевищує 90 відсотків.
- А решта 10%? Як самі синоптики ставляться до своїх невдалих прогнозів?
- У Гідрометцентрі існує практика розгляду невдалого прогнозу. Запрошують керівників гідро- , агро- та інших відділів, представників авіаційної синоптики, спеціалістів науково-дослідного Гідрометінституту, викладачів університету з кафедри метеорології і спільно, на чолі з «винуватцем» невдалого прогнозу шукають причини помилки та шляхи уникнення її в майбутньому, занотувавши цікавий випадок у архів. Ми робимо висновки з невдалих прогнозів. І все ж таки переоцінити діяльність метеорологів і користь прогнозів погоди практично неможливо.
Першодрук та фото: Opogode.ua