Ожеледь та ожеледиця. Для пересічної людини різниці між цими поняттями не існує - однаково слизько та небезпечно, проблеми в пересуванні вулицями, безліч травм та проблем іншого плану. Але давайте всетаки спробуємо розібратися в цих двох явищах, які мають суттєві відмінності.
Ожеледь – шар льоду, що утворюється на поверхні землі і на предметах (проводах, гілках дерев і т. п.) при намерзанні переохолоджених крапель дощу, мряки або туману при температурі від 0 до -6 ° C, в окремих випадках при 10-12 градусах морозу. Товщина ожеледі зазвичай невелика , але інколи може досягати декількох сантиметрів і викликати обламування гілок, обрив проводів, пошкодження посівів і т. п. Ожеледь, на відміну від ожеледиці, утворюється виключно з атмосферних опадів.
Ожеледь - це явище, яке досить рідко спостерігається (лише кілька днів у році) в холодну пору року. Для виникнення ожеледі необхідні такі умови: випадання замерзаючого (переохолодженого) дощу, замерзаючої (переохолодженої) мряки або тривалого замерзаючого (переохолодженого) туману при від’ємній температурі повітря та поверхні оточуючих предметів. При цьому, хоча і на дорогах також може стати слизько (виникне ожеледиця, викликана ожеледдю), але головна небезпека ожеледі в іншому - починається швидке "намерзання" льоду на проводах, гілках дерев, тросах і т.д. При цьому намерзанні "висячі" крижини можуть швидко досягати великої товщини. Тож коли за інформацією метеорологів прогнозується ожеледь - потрібно при цьому дивитися вгору (щоб лід на голову не впав) - це принципова відмінність ожеледі від ожеледиці. Ожеледь і ожеледицю часто плутають, але це зовсім різні поняття!
Умови для утворення ожеледі можуть виникати як всередині однорідних повітряних мас, так і в зоні атмосферних фронтів. Внутрішньомасова ожеледь виникає в зонах надходження теплого вологого повітря на холодну підстильну поверхню зазвичай на периферії малорухомих циклонів або антициклонів. Утворення ожеледі може відбуватися не тільки за рахунок випадання дощу або мряки, але і за рахунок осідання та замерзання крапель туману. Фронтальна ожеледь найчастіше спостерігається в зоні малорухомих теплих фронтів, або тих, що повільно зміщуються. У зоні холодних фронтів ожеледь утворюється порівняно рідко. Наростання ожеледі триває стільки, скільки тривають переохолоджені опади (звичайно декілька годин, а іноді при мряці й тумані - кілька діб). Збереження відкладень ожеледі може тривати кілька діб.
Ожеледь, на відміну від ожеледиці, утворюється виключно при випаданні переохолоджених опадів при від’ємній температурі повітря. Ожеледь - порівняно рідке явище природи в порівнянні з ожеледицею (наявністю льоду на дорогах і тротуарах).
Ожеледь - це явище, стан природи, загальний термін.
Ожеледиця - слизький стан поверхні доріг (конкретне обмерзання поверхні якої-небудь ділянки землі). Це шар льоду (крижана кірка) на поверхні землі та інших предметах, що утворюється зазвичай взимку або восени, коли після періоду відлиги або дощу настає період похолодання, а також внаслідок замерзання мокрого снігу, крапель дощу або мряки. На відміну від ожеледі (яка пов’язана з атмосферними опадами) ожеледиця може мати різне походження - не тільки з атмосферних опадів, але також з води, що покриває землю або надходить на поверхню землі з інших джерел. Збереження утвореної ожеледиці може тривати багато днів поспіль, поки вона не буде покрита зверху щойно випавшим сніговим покривом або не зруйнується повністю в результаті інтенсивного підвищення температури повітря і грунту. При коливаннях температури близько нуля градусів ожеледиця буває досить часто.
Ожеледь та ожеледиця зазвичай спостерігаються одночасно, так як їм потрібні приблизно oднакoві пoгoдні умови.