Спекотна суха погода поточного тижня дещо зміниться. Антициклон поступиться місцем малоградієнтному полю зниженого тиску. Це сприятиме утворенню локальних процесів, при яких спостерігаються грози, зливи, інколи град та шквалисті пориви вітру.
«Таким чином, у період 13-16 травня на території України погодні умови будуть різними. На Заході максимальна температура становитиме +18…+23 °С, у східних, деяких центральних областях та на півдні – +24…+29 °С, на півночі та у більшості центральних областей – +22…+27 °С. В усіх регіонах, за винятком сходу, очікуються локальні короткочасні грозові дощі. Це дещо пом’якшить засушливу ситуацію, що склалася останнім часом», – розповів директор Укргідрометцентру Микола Кульбіда під час брифінгу.
За його словами, спекотна бездощова погода, що цьогоріч утримувалася протягом травневих свят на території України, сприяла підвищенню пожежної небезпеки. І на сьогодні, за винятком Волинської, Львівської, Рівненської і Тернопільської областей, вона удвічі перевищує крайній небезпечний показник 5-го класу. На півночі Луганської області небезпека виникнення пожеж потрійна. Тому Український гідрометеорологічний центр та Державна служба України з надзвичайних ситуацій закликає населення серйозно ставитися до умов, що склалися, і дотримуватися правил поведінки з вогнем, особливо під час відпочинку на природі.
Засушливі погодні умови (особливо у східних областях) затримують початок посіву ярих зернових культур, що сприятиме зниженню їх врожайності цього року. На відміну від озимих, що наразі перебувають у нормальному стані і не викликають занепокоєння.
Наступне підвищення температури повітря в Україні відбудеться 17-18 травня. Спочатку на заході, а потім на сході та півдні, максимальна температура становитиме +29…+34 °С. Опади не очікуються. Можливо, зміни відбудуться у період 19-23 травня, і на території країни пройдуть дощі.
Водопілля продовжується лише на Дніпрі та Десні. У басейнах інших річок воно іде на спад. Але на Волині рівень води ще залишається на небезпечних відмітках. У верхів’ї Прип’яті їх зниження можливе лише через 4-5 днів. На р. Стохід, де також відмічається високий рівень води, із сьогоднішнього дня він опуститься нижче небезпечних відміток.
У Києві максимальний рівень води пройшов 7 травня (657 см вище умовного нуля). Зараз він утримується на позначці 636 см. Оскільки приток і скид води через греблю ГЕС майже однаковий, цей рівень триматиметься ще доволі довго.
«Водами Дніпра продовжують обтоплюватися населені пункти на Чернігівщині – у Ріпкинському і Чернігівському районах. На Десні максимальний рівень пройшов біля Чернігова; ця хвиля поступово рухається вниз. Із незначним підвищенням (1-2 см щодоби) від Чернігова до Літок цей рівень буде зростати ще протягом найближчих 10 днів. Відповідно, буде збільшуватись і шар води на заплаві», – підкреслив Микола Кульбіда.