Новий вид хмар – Flammagenitus або Рyrocumulus

Новий вид хмар – Flammagenitus або Рyrocumulus

Flammagenitus або РyrocumulusВ 2017 р. Всесвітня Метеорологічна Організація офіційно додала до Міжнародного атласу хмар кілька нових видів.

Серед них – Flammagenitus або, як їх ще називають, Pyrocumulus (пірокумулятивні хмари). Раніше цей вид хмар належав до купчастих або купчасто-дощових хмар (коли з них випадали опади). Формування пірокумулятивних хмар спричинено виверженням вулканів, лісовими чи потужними промисловими пожежами або вибухами. Процес горіння спричинює швидкий підйом підігрітого повітря і шлейфу диму. В процесі підйому, завдяки невпорядкованим турбулентним рухам, відбувається втягування до шлейфу холодного повітря ззовні, що посилює його охолодження. Коли повітря достатньо охолоджується і досягає рівня конденсації – починається утворення крапельок і формування купчастої хмари, що й називається Flammagenitus або Pyrocumulus.

Flammagenitus або РyrocumulusЯкщо вологовміст повітря значний і умови для подальшого розвитку конвекції сприятливі, то хмара швидко збільшується у вертикальному та горизонтальному напрямках. Вертикальний розвиток такої хмари продовжуватиметься до моменту, коли температура повітря, яке рухається вгору, зрівняється з температурою оточуючого повітря. Зростання дуже різко гальмується, коли вершина хмари потрапляє в шар з глибокою інверсією, проте якщо енергія висхідних рухів повітря (пов’язана з виділенням латентного тепла конденсації у хмарі) є значною, то така хмара може проникати і крізь шар інверсії. Таким чином, вершини пірокумулятивних хмар можуть сягати значних висот – наприклад, під час лісових пожеж, спричинених потужною хвилею тепла влітку 2010 р., на території Росії вони сягали 12 км. 

Flammagenitus або РyrocumulusДодатковим джерелом вологи для формування цих хмар (крім тієї, що вже наявна в атмосфері), є також волога, яка випаровується з обгорілої рослинності або надходить в процесі вулканічного виверження (водяна пара є компонентом вулканічних газів). А дрібні частинки попелу можуть відігравати роль додаткових ядер конденсації. 

Пірокумулятивні хмари можуть спостерігатися скрізь, де відбуваються тривалі потужні пожежі. В окремих випадках – вони можуть спричинювати грозу, інколи – в них можуть спостерігатися блискавки, що стають причинами нових пожеж.

Фото з сайту: https://cloudappreciationsociety.org/?s=pyrocumulus

Джерело: Meteorology and Climatology Department of TSNUK

Розділ сайту: