Новий вид хмар – Flammagenitus або Рyrocumulus
В 2017 р. Всесвітня Метеорологічна Організація офіційно додала до Міжнародного атласу хмар кілька нових видів.
Серед них – Flammagenitus або, як їх ще називають, Pyrocumulus (пірокумулятивні хмари). Раніше цей вид хмар належав до купчастих або купчасто-дощових хмар (коли з них випадали опади). Формування пірокумулятивних хмар спричинено виверженням вулканів, лісовими чи потужними промисловими пожежами або вибухами. Процес горіння спричинює швидкий підйом підігрітого повітря і шлейфу диму. В процесі підйому, завдяки невпорядкованим турбулентним рухам, відбувається втягування до шлейфу холодного повітря ззовні, що посилює його охолодження. Коли повітря достатньо охолоджується і досягає рівня конденсації – починається утворення крапельок і формування купчастої хмари, що й називається Flammagenitus або Pyrocumulus.
Якщо вологовміст повітря значний і умови для подальшого розвитку конвекції сприятливі, то хмара швидко збільшується у вертикальному та горизонтальному напрямках. Вертикальний розвиток такої хмари продовжуватиметься до моменту, коли температура повітря, яке рухається вгору, зрівняється з температурою оточуючого повітря. Зростання дуже різко гальмується, коли вершина хмари потрапляє в шар з глибокою інверсією, проте якщо енергія висхідних рухів повітря (пов’язана з виділенням латентного тепла конденсації у хмарі) є значною, то така хмара може проникати і крізь шар інверсії. Таким чином, вершини пірокумулятивних хмар можуть сягати значних висот – наприклад, під час лісових пожеж, спричинених потужною хвилею тепла влітку 2010 р., на території Росії вони сягали 12 км.
Додатковим джерелом вологи для формування цих хмар (крім тієї, що вже наявна в атмосфері), є також волога, яка випаровується з обгорілої рослинності або надходить в процесі вулканічного виверження (водяна пара є компонентом вулканічних газів). А дрібні частинки попелу можуть відігравати роль додаткових ядер конденсації.
Пірокумулятивні хмари можуть спостерігатися скрізь, де відбуваються тривалі потужні пожежі. В окремих випадках – вони можуть спричинювати грозу, інколи – в них можуть спостерігатися блискавки, що стають причинами нових пожеж.
Фото з сайту: https://cloudappreciationsociety.org/?s=pyrocumulus