Особливості кліматичних умов літнього періоду на Рівненщині

            Літній період на Рівненщині теплий, з достатньою кількістю опадів (340-350мм, або 57% річної норми). Основні риси клімату формуються під дією ряду факторів:

            -надходження сонячної радіації,

            -циркуляції атмосфери,

            -характеру підстильної поверхні.

            Усі ці фактори діють постійно, але роль кожного з них неоднакова, для теплого періоду більш ефективною є дія сонячної радіації.

            Континентальне повітря над територією України, сформоване над рівнинами Євразії, пом'якшується морськими повітряними масами з району Атлантики та арктичних морів, рідше з центральної частини океану та Середземного моря.

Влітку над територією Рівненської області переважає західний та південно-західний перенос повітряних мас. Для червня характерне вторгнення арктичного повітря. Воно, зазвичай, супроводжується різким похолоданням. Характерним для літа є посилення впливу виступу антициклону, як з заходу, так і сходу, що сприяє встановленню над територією України сухої сонячної погоди. Характерним для такої синоптичної ситуації було літо 2010 року, коли тривалий час температура повітря сягала вище 30°С.

Опади, що випадають влітку, пов'язані в основному з виходом циклонів із заходу. В останні роки істотний вплив на кількість опадів, грозову діяльність, посилення штормового вітру більше 15м/сек відбувається під впливом циклонів, які зміщуються з півдня та південного заходу. Для літа характерним є те, що опади випадають в основному у вигляді злив. Найбільше днів із зливовими дощами,  які ще супроводжуються грозами та сильним поривчастим вітром, шквалами, градом припадає на червень та липень. У серпні на погодні умови  більший вплив мають виступи антициклонів, хоча в останні кілька років характерним для серпня є збільшення кількості зливових опадів та грозової діяльності.

 

            Абсолютна максимальна температура повітря  на метеостанціях області: 37 градусів тепла зафіксовано в Рівному та Дубно в 1952 році,  +38º в Сарнах в 1961 році.

            В 1991 році в липні на метеостанціях Сарни та Дубно випало відповідно 245-238 мм опадів, що становило майже три місячні норми.